nakličovanie hrášku | idealnadieta.eu

Naklíčte si hrach a upečte si zdravú pučálku

Naklíčený hrach je fantastické kúzlo – lahodné a bohaté na vitamíny. Nemusíte kupovať drahú a často nekvalitnú zeleninu z dovozu, stačí obyčajný sušený hrach a sami si jednoducho vytvoríte chutný zdroj vitamínov. Naklíčte si hrach a vyskúšajte recept na vynikajúcu a zdravú pučálku.

Ako nakličovať hrach

1. Ako prvé je potrebné zohnať nelúpaný a nepolený sušený hrach. Sušený nelúpaný a nepolený hrach dôkladne umyte a nechajte ho celú noc postáť vo vode.

2. Ráno hrach zlejte, prepláchnite vlažnou vodou, nechajte odkvapkať, položte na plech alebo do plytkej nádoby (ja som použila obyčajnú plytkú plastovú dózu), prikryte vlhkou utierkou alebo mierne vlhkou bielou servítkou. Semienka nesmú byť vo vode, ale nesmú byť ani suché. Odložte dózu na tmavé miesto, najlepšie do špajzy.

3. Nasledujúce dva dni hrach dva až tri krát preplachujte, aby sa netvorila pleseň a hrach nekysol. Malé scvrknuté guľky hrášku začnú ožívať, vytvoria sa na nich malé klíčky. Už v tejto fáze je hrášok príjemné chrumkavý a má typickú sviežu hráškovú chuť. Veľkosť klíčkov záleží len na vás, ako dlho vydržíte hrach dôkladne preplachovať. Najlepšie sú klíčky okolo 2 cm.

naklíčený zelený hrášok

Naklíčený hrach

Naklíčený hrach je veľmi zdravá a chutná surovina. Hrach pri klíčení zmnoží obsah aktívnych látok (enzýmov) a vitamínov skupiny B, E, C a provitamínu A. Preto je pre ľudský organizmus tak zdravý. Záleží len na vás, ako si ju pripravíte. Môžete hrach zobkať len tak, surový, alebo si skúste vytvoriť fantastický staročeský pôstny pokrm – pučálku.

Pôstne jedlá

Niekdajší pôstne jedlá by dnes mohli slúžiť ako vzor k očiste tela sužovaného stresom a zhonom. Jednou z pozabudnutých zdravých dobrôt je práve pučálka. Ide vlastne o celé, nelúpané a chemicky neošetrené naklíčené zrná žltého alebo zeleného hrachu.  Pučálku samozrejme nemusíme pripravovať len v čase pôstu. Ako zdravá a ľahká večera sa hodí celý rok! 100 g  surového naklíčeného hrachu má 160,61 kcal/ 672 KJ.  

recept na staročeskú pučálku

Recept na pôstnu pučálku

Odkvapkaný naklíčený hrach pečte 15 minút v rúre na troške oleja alebo masla. Aby sa zrnká hrachu opiekli rovnomerne, občas plechom zatraste alebo hrach vareškou premiešajte. Pučálku môžete urobiť aj na panvici. Max. 10 minút opražte na oleji alebo masle na panvici. Dochucovať môžete na sladko (med, perníkové korenie, škorica, ďumbier) alebo na slano (soľ, čierne korenie, rôzne bylinky, cesnak).

Takto pripravený naklíčený hrach môžete zobkať ako „oriešky“. Výborne sa hodí ako príloha k mäsu, omelete, rybe a pod. Fantasticky chutí ešte teplá s inou pečenou zeleninou.

pučálka jedlo z naklíčeného hrachu

Príroda nám poskytuje tú najlepšiu a najzdravšiu potravu. Jedli ju naši predkovia, skúste ich aj vy!