zeleninové čipsy z kelových listov

Chrumkavé kelové čipsy

Máte radi čipsy? Takmer nikto im raz za čas nevie odolať, aj keď sú nepriateľom štíhlej línie a zdravého stravovania. Skúste si urobiť domáce zeleninové čipsy z kelu, ktoré sú zdravé a výborne chutia. Jednoduchý recept na chrumkavé kelové čipsy.

Kel má v 100 g iba 31 kalórií a toto množstvo stačí na pokrytie dennej potreby vitamínu C. Okrem toho obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín E a K. Je v ňom aj draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, selén a kyselina listová. Blahodarne pôsobí na činnosť srdca, pečene, žalúdka, čriev i kože a pomáha ekzematikom.

kel

(V ľudovej medicíne sa kelové listy používali na liečbu ekzému aj ako obklad. Umyté a mierne naklepané čerstvé listy kelu sa prikladali na postihnuté miesto, previazali a nechali pôsobiť niekoľko minút. Táto kelová kúra sa opakovala ráno aj večer až do zlepšenia príznakov.)

Recept na kelové čipsy                      

Ingrediencie:

  • kel
  • panenský olivový olej
  • cesnak (granulovaný alebo čerstvý pretlačený)
  • kvalitnú morskú alebo himalájsku soľ
  • korenie – voliteľné (čierne korenie, kari, paprika, chilli… fantázii sa medze nekladú)

 čerstvé kelové listy, olivovoý olej a cesnak

Postup:

Z kelových listov odstráňte hrubé stonky. Ak sú listy príliš veľké, rozrežte ich na menšie kusy. Dajte do misky, polejte olejom, posypte soľou a korením. Opatrne prstami premiešajte. Poukladajte na nízky plech vyložený papierom na pečenie alebo na mriežku tak, aby sa listy neprekrývali.

listy kelu poukladajte na plech tak, aby sa neprekrývali

Vložte do sušičky (max. do 50°C na niekoľko hodín) alebo otvorenej rúry (max. na 80 °C). Listy treba priebežne kontrolovať, aby nezhnedli a nezhorkli.

kelové listy vložte do rúry

Najlepšie je listy zjesť ešte teplé, lebo vtedy sú najchutnejšie a super chrumkavé.

chrumkavé kelové čipsy

TIP: Takéto zdravé čipsy sú vynikajúce aj z magoldu, špenátu, červenej repy alebo cukety.

  1. Ďakujem za recept :) Skúšala som a je to vynikajúce :)

    • aj ja som skusala ale vysli az na druhy pokus. prve mi uplne zhoreli. treba trpezliovst na malej teplote a strazit :) inak vyborne chrumaknie :)