Jesť viac zeleniny je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť počet kalórií, ktoré každý deň zjete a ako byť zdravý. Zelenia zasýti bez priberania, takže si ju môžete vychutnať tak často, ako budete chcieť, a navyše je plná životne dôležitých živín. Prečítajte si rady a tipy ako nakupovať zeleninu, ako ju skladovať a ako tepelne upravovať zeleninu.
Nákup a skladovanie zeleniny
Nakupovanie čerstvej sezónnej zeleniny na miestom trhu je dobrou voľbou, pretože vám zelenina dlho vydrží a zároveň nákupom podporíte miestnu ekonomiku. Aktuálna sezónnosť tiež zaručí nižšie ceny zeleniny. Aj mrazená zelenina je zdravá a chutná, ale dávajte pozor na zeleninu v supermarketoch najmä na zeleninu, ktorá je v zľave.
A teraz, čo robiť so zeleninou potom, čo ste ju kúpili?
Umývanie zeleniny
Pred úpravu je dôležité zeleninu dôkladne poumývať a zbaviť ju všetkých nečistôt a prípadných pesticídov. Opláchnite zeleninu pod tečúcou vodou a potom ju osušte papierovým obrúskom alebo čistou utierkou. Pre dokonalé očistenie použite kefku na zeleninu. Šalát a bylinky umývajte v cedidle.
Zelenina na pare
Do hrnca nalejte 5 centimetrov vody a priveďte ju do varu. Vložte dovnútra parný kôš, do ktorého ste nakrájali zeleninu (napríklad brokolicu, karfiol, mrkvu a zelené fazuľky) a varte prikryté 10 až 15 minút.
Pečenie zeleniny
Na plech prestrite papier na pečenie. Narežte zeleninu (napr. zemiaky, tekvicu, sladké zemiaky, papriku) na rovnaké kúsky, pokvapkajte kvalitným panenským olejom a pečte pri 200°C kým nezmäknú a nebudú mať zlatohnedú farbu (približne 20 minút). Počas pečenia zeleninu premiešajte alebo otočte, aby bola chrumkavá zo všetkých strán.
Pečenie červenej repy (cvikly)
Zabaľte každú repu samostatne do alobalu. Položte ich na plech a pečte pri 200°C za 60 až 75 minút (podľa veľkosti repy). Vyberte z rúry a nechajte vychladnúť. Rozbaľte z fólie a ošúpte.
Blanšírovanie
Zeleninu (napr. brokolicu, hrášok, fazuľky alebo špargľu) dajte do sitka a ponorte do vriacej vody na 60 až 90 sekúnd. Vyberte sitko so zeleninou z vriacej vody a ponorte ho do misy so studenou vodu s kúskami ľadu. Tým sa zastaví proces varenia a zelenine zostane pekná farba.
Grilovanie
Gril rozpáľte na vysokú teplotu. Zeleninu prerežte pozdĺžne, pokvapkajte kvalitným panenským olejom a grilujte 2 minúty z každej strany. Kukuricu najprv dajte na 2 minúty do mikrovlnnej rúry a až potom na gril. Na drobnú zeleninu použite grilovaciu tácku. Zeleninu môžete grilovať aj navlečenú na grilovacej ihlici.
Dusenie alebo restovanie
Nakrájanú zeleninu dajte na panvicu s troškou kvalitného panenského oleja alebo masla. Okoreňte čiernym korením, pridajte soľ, cesnak a bylinky. Restujte 10 minút. Ak chcete dusiť, len pridajte šálku vody a prikryte pokrievkou. Či už špenát, cuketa, brokolica, zelené fazuľky, špargľa alebo akákoľvek zelenina bude určite chutiť skvelo.
V mikrovlnnej rúre
Nakrájanú zeleninu (napríklad mrku, brokolicu a pod.) dajte do žiaruvzdornej misy. Priklopte vekom alebo igelitovou fóliou a varte v mirkovlnke 2 minúty. Prácu vám uľahčia špeciálne nádoby na prípravu zeleniny v mikrovlnej rúre.
Snažte sa zjesť päť porcií zeleniny denne. Zelenina sa dá pripraviť na rôzne spôsoby, tak aby bolo vaše jedlo chutné a zaujímavé. Môžete skúsiť niektorý z chutných receptov, ako sú Skinny brokolicový šalát s vajíčkom alebo Ľahký šalát plný vitamínov.
Tá nádobka do mikrovlnky sistema je perfektná. Ja som ju kúpila v Tescu.