ako nakupovať potraviny v časoch krízy | idealnadieta.eu

Poradíme vám, ako v čase krízy nakupovať potraviny lacno aj zdravo

Zrejme aj váš domáci rozpočet oslabila kríza a často hľadáte, kde by sa dalo čo-to ušetriť. Avšak to, že máte hlbšie do peňaženky, môže paradoxne prispieť k zdravšiemu jedálničku. Poradíme vám, ako v čase krízy nakupovať potraviny lacno aj zdravo.

Ako nakupovať potraviny lacno aj zdravo

1. Neutrácajte za prázdne kalórie

Ekonomická kríza je dobrým dôvodom, prečo prestať kupovať rôzne maškrty, sladké bublinkové nápoje alebo slané zemiakové lupienky. Tieto pochúťky predstavujú nálož prázdnych kalórií a nezdravých éčok.

prázdne kalórie, priberanie,

Hoci niektoré značky tohto typu potravín zaobstaráte lacno, mali by ste však vedieť, že kvalita bude veľmi nízka. Ak im odoláte, uľavíte peňaženke a navyše urobíte niečo pre seba. Ak sa pri nákupoch zameriate na výber skutočne hodnotných potravín, kúpite toho nakoniec menej. Ak zvolíte zdravú a vyváženú stravu, môžete naopak výrazne ušetriť. A to nielen tým, že si do práce beriete desiaty alebo uvarené jedlo z domu a nemusíte chodiť do reštaurácií alebo fast foodov. 

2. Vráťte sa k „obyčajným“ potravinám

Hoci supermarkety ponúkajú desiatky exotických, módnych a často predražených potravín, nie je dôvod, prečo by ste nemohli variť z celkom obyčajných surovín. Kapusta, fazuľa, jablká, mrkva alebo zemiaky vám peňaženku príliš neprevetrajú a môžete z nich vykúzliť fantastické a chutné jedlo.

Napríklad práve zemiaky obsahujú vitamín C a B6 a B3, jód, horčík, draslík, vápnik a železo, a navyše majú minimum tuku. Poskytujú dostatok energie vo forme sacharidov a zároveň sa odporúčajú ako diétna strava. Zabudnite však na vyprážané hranolčeky, krokety alebo zemiakové placky a radšej sa naučte pripravovať pokrmy pečených alebo varených zemiakov.

jedla zo zemiakov, varene zemiaky v supke

Chutné jedlá môžete vytvoriť aj z celkom obyčajných potravín. Výborný je napríklad lahodný fazuľový šalát plný bielkovín alebo skúste staročeskú pučálku z naklíčeného hrachu.

3. Ovocie a zeleninu nemusíte kupovať len čerstvé

Rozšírený názor, že ovocie a zelenina musia byť čerstvé, aby boli zdravé, je mýtus. Technologické procesy, ktorými sa konzervujú a zmrazujú, sa za posledné roky veľmi zdokonalili, a preto si ovocie a zelenina stále uchovávajú dostatok vitamínov. V niektorých prípadoch pritom môžu byť dokonca zdravšie ako ich čerstvá verzia v supermarketoch. Mnohé druhy ovocia sa totiž zberajú ešte predtým, než dozrejú, a tým strácajú vitamíny. Naopak ovocie a zelenina používaná na zmrazenie sa zberá v čase plnej zrelosti.

mrazené ovocie, mrazené jahody,

4. Nekupujte balenú pitnú vodu

Vedecké testy preukázali, že voda z kohútika je pre naše zdravie rovnako dobrá, ak nie lepšia ako balená voda, ktorá však stojí v priemere päťstokrát viac. Etikety na fľašiach balených vôd v lákavých farbách vás síce presviedčajú, že ide o niečo špeciálne, ale tak to vôbec byť nemusí. Aj keď je na obrázku pohorie, ľadovec alebo minerálny prameň, nemusí to ešte nutne znamenať, že voda odtiaľ skutočne pochádza, a už vôbec to nemá žiadny vplyv na jej chuť. Väčšina balených pitných vôd je vyrábaná z vody vodovodnej. Môže byť síce sýtená oxidom uhličitým, ale tým vzniká len obyčajná sóda, ktorú si doma môžeme lacnejšie vyrobiť pomocou sifónu.

Ak vám voda z vodovou nechutí alebo nevonia napríklad kvôli chlóru, stačí nechať vodu chvíľu odstáť a nepríjemný zápach a chuť zmizne. Aj investícia do kvalitného filtru sa vám za pár týždňov vráti.

pitná voda z vodovodného kohútika

Veľkým problémom všetkých balených vôd je skladovanie. Často sú aj niekoľko dní na slnku a voda sa v nich kazí. A v otvorenej fľaši, ktorú necháme celý deň mimo chladničku, vznikajú baktérie. Naopak voda v potrubí je neustále v tme a chlade, čo je ideálne.

 

5. Ide to aj bez značky

Ak sa privátnym a väčšinou výrazne lacnejším značkám zo supermarketov vyhýbate kvôli strachu o kvalitu výrobku, robíte chybu. Ich nižšia cena totiž rozhodne automaticky neznamená, že aj výrobok musí byť nutne menej kvalitný. Keď sa totiž pozriete na kolónku výrobca na obale privátneho výrobku, často tam nájdete známeho výrobcu, ktorého rovnaký produkt leží v regáli o pár miest vedľa. Len v inom obale a za inú cenu.

biele a ovocne jogurty

Skúste niekedy urobiť „slepý test“ a naservírujte členom domácnosti rôzne druhy potravín, drahších značkových a tých lacnejších, nesúcich privátnu značku obchodu. Zrejme zistíte, že cereálie, syry alebo jogurty chutia veľmi podobne, hoci v ich cene môže byť rozdiel aj euro.

Pri nákupe potravín zamerajte svoju pozornosť na etikety so zložením. Aby výrobky boli porovnatelné, vybrajte čo nejpodobnejšie. Pri čokoládach sledujte podiel kakaovej hmoty, pri džemoch množstvo skutočného ovocia, pri ostatných potravinách množstvo prídavných látok a pod.

Ak si dôkladne skontrolujete zloženie na etiketách, zistíte, že „neznačkové“ potraviny sú často kvalitnejšie než tie drahšie od známych výrobcov alebo že ich známy výrobca len plní do iných obalov.

  1. S tou balenou vodou vôbec nemáte pravdu, u nás je voda z vodovodu najdrahšia položka (elektrina, plyn, voda).
    Nezapácha za chlórom, viete odkiaľ je (prameň, závod) na rozdiel od vody z vodovodu, o ktorej neviete vôbec nič (prameň?, čistička odpadových vôd?, odsolená morská voda?).

    • Jozef, ak sa budeš v kupovanej balenej vode aj kúpať vrátane celej tvoje rodiny, budeš v nej prať, umývať riady a podobne, tak potom môžeš porovnávať cenu balenej vody s cenou vody z vodovodu.
      Obyčajná balená voda – nie minerálka, pocháda z najbližšieho vodného rezervoára pri baliarni, kde sa do nej pridávajú bublinky. To je celé tajomstvo. Ak chceš vedieť odkiaľ pochádza voda, čo ti tečie z kohútika, stačí sa informovať u Vodárenskej spoločnosti v tvojom kraji. Easy :)
      A keby si ešte vedel, čo je svinstva v tom plaste, do ktorého tu vodu balia…

  2. Frenkie, kto nemá pravdu si Ty, pretože nevieš, kde ja (my) žijeme. Tu je každá balená voda minerálna! To, čo si napísal, možno platí pre Slovensko, ale za hranicou to vyzerá podstatne ináč. Tých rôznych druhov s rôznym obsahom takých či onakých minerálnych látok, z takého pohoria alebo z takej zóny, ktorá má v zemi niečo iné – to sú záležitosti o akých Ty ani nesnívaš. Ked sem prídu príbuzní, tak len oči vyvaľujú a „mľaskajú“ po ochutnaní jednej či druhej minerálnej vody. A to je len z jedného obchodu. V druhom nájdeš mnozstvo úplne iných vôd. K tomu ešte to praktické balenie – každý pije zo svojej fľaše.
    A tie bublinky dávajú len u Vás, tu by to nikto nepil.

    • Minerálna voda je vhodná len na vonkajšie použitie, nie na pitie. Raz za čas samozrejme nikoho nezabije, ale trvalé pitie 2-3 litrov xx rokov každý deň je škodlivé a na staré kolená spôsobí veľa pohybových problémov. Anorganické minerály dokážu spracovať len rastliny, tie z minerálov dokážu vytvoriť organické väzby, ktoré ľudské telo dokáže využiť. Anorganický vápnik z minerálky ešte nikomu nezachránil zuby ani kosti, len sa mu pri častej konzumácii usadí v kĺboch, medzi platničkami a na staré kolená spôsobí bolesti pri pohybe. Odporúčam knihu Šokující pravda o vodě od Paul C. Bragg

    • Jozef, ale minerálka by nemala predstavovať viac ako polovicu z pitného režimu. Minerálne vody sú liek. Vhodné množstvo spotreby minerálok záleží na zdravotnom stave. Vyhnúť minerálkám by sa mali podľa lekárov ľudia s vysokým krvným tlakom, ochorením srdca, pečene a ladvín. Naopak, pre ženy v menopauze, ktoré sú ohrozené osteoporózou z nedostatku vápnika, sú mierálky vhodné. Mali by voliť minerálku nielen s dostatočným množstvom vápnika, ale i horčíka, ktorý jeho vstrebávanie výrazne ovplyvňuje. Neznamená to ale, že by mali piť len minerálky. Aj v tomto prípade ich musí kombinovať i s inými tekutinami. Z nich je najlepšia bežná voda, ktorá tiež obsahuje minimálne množstvo minerálov.
      A nezubdnit, do čoho tie minerálky balia – hnusné plasty, ktoré sa pečú pod svetlami v regáloch… Ale pre mňa za mňa, pi si čo chceš. Tvoja voľba.

      • Frankie nemáš pravdu… žena v menopauze sa zázrakom nestáva rastlinou, ktorá dokáže spracovať anorganické minerály. Ale pravdu máš v tom, nech si každý pije čo chce a čo mu chutí :-) Len nech potom v starobe neplače, prečo tie kĺby tak nehorázne bolia a pichá to pri každom pohybe… no samozrejme, keď má v nich vápenátý prach z lahodnej minerálky.

  3. Pijeme už vyše 30 rokov len minerálne vody – vždy hľadáme také, čo majú minimálny obsah soli a vápnika. Ani čaj nevaríme z vody z vodovodu. Tú používame len na umývanie.
    Samozrejme, že voda je bez bubliniek. Tie sú škodlivé.
    Čo sa týka skladovania v predajniach – dlho tam nevydržia, pretože tu všetci kupujú vodu v obchode a nikto vodu z vodovodu nepije. V priebehu dňa dokladajú vodu viackrát,
    pretože sa hneď vykúpi.
    A ešte na dodatok – na Slovensku sa pod názvom Minerálna voda rozumie voda z prameňa v kúpeľoch, alebo na liečebné účely. Vo svete Minerálna voda je voda, ktorá nie je z vodovodu, ktorá na každej fľaši má chemický rozbor a homologáciu od Ministerstva zdravotníctva, dátum do kedy je homologácia platná (obyčajne 2 roky, ak jej „výrobca“ chce vodu ďalej predávať, musí predložiť vzorky na nový chemický rozbor a požiadať o novú homologáciu) a je určená na bežné každodenné pitie ako stolová voda.

    • Pochopil som to správne, že v článku podľa vás nemajú s balenou vodou pravdu pretože vy žijete v raji na zemi, kde minerálna voda nie je minerálna voda, v obchodoch tovar neskladujú, pretože všetok vypredajú aj niekoľkokrát za deň a dokonca ani nepridávajú nezdravé bublinky? Tento článok je asi zameraný na Slovensko a v podstate aj Európu, nie na Cyprus a podobné južné krajiny kde by otrasnú vodu z vodovodu pil len veľmi smädný človek alebo blázon…

  4. P. Jaroslav, nezijeme ani v Raji na Zemi ani na Cypruse.
    Chápem, ze clánok je myslený pre slovenské publikum, ale to neznamená, ze musí uvádzat údaje a dávat rady, ktoré sú velmi relatívne a myslím, ze ani pre samotné Slovensko a Slovákov nie sú dostatocne k uvereniu.
    Co sa týka bubliniek pridávaných do minerálnych vôd, tak v krajinách s rozvinutým zdravotníctvom tento neduh uz neexistuje desiatky rokov, pretoze sa vie, ze to je jedna z najskodlivejsích zloziek vody, ktorú tam pijete. Horsia nez sol a vápnik. Takze, ked ironizujete, zrejme nepoznáte situáciu za Vasimi humnami…
    Ale, zial, to je pre Slovákov aj 20 rokov po komunizme typické vo vsetkých oblastiach. Dá sa to pochopit, ze hoci oficiálne nevládnu komunisti, zvyky (zvyk je zelezná kosela) sa vôbec nezmenili a ze Slovensko bude potrebovat aspon 3 generácie na to, aby sa z tohoto nestastia dostalo.
    Samozrejme, najprv musí vynicit prezlecených komunistov, ich synov a vnukov (moznoze aj pravnukov…).