chudnutie

Ako zistiť, či skutočne chudnete

Vážite sa každý deň? Čísla na váhe sú raz vyššie, raz nižšie i keď dodržujete stravovací a cvičebný režim? Ako zistiť, či skutočne chudnete? Tieto tri veci zásadne ovplyvňujú číslo, ktoré uvidíte na váhe.

Ako zistiť, či skutočne chudnete

Aby ste vedeli, či skutočne chudnete, nemusíte každý deň liezť na váhu a stresovať sa číslami. Veď váha je len číslo, ktoré je ovplyvňované najmä týmito tromi faktormi.

Zadržiavanie vody v tele

Váha prirodzene kolíše. Žiaden človek nemá každý deň na chlp presne rovnakú váhu. Veď to je prirodzené, to sa ani nedá hovoriť o schudnutí alebo o pribratí. Napríklad pred menzesom mám aj o 2 kilá viac a neznamená to, že zdravá strava a pohyb nefunguje a pribrala som, lebo som veľa jedla. Proste na hormonálne výkyvy telo tak reaguje a za tri dni sa to upraví.
Rovnako ak jete stravu bohatú na sodík, telo zadržiava viac vody a váha stúpne.

Ani schudnutie kila ešte nič neznamená. Možno si bola len produktívnejšia na wecku, alebo si po menzese a telo už nezadržiava toľko vody. Množstvo vody v tele kolíše, a to sa odzrkadlí aj pri vážení. Rovnako je to s pribratím kila či kila a pol.

Nárast svalovej hmoty

Nárast svalovej hmoty výrazne mení hmotnosť. Ak poctivo cvičíte, tak vám narastú nejaké tie svaly.

cvicenie svaly chudnutie

Nemusíte byť zrovna kulturista, ale majte na pamäti, že svaly perfektne formujú telo a zároveň spaľujú tuky. Vďaka svalom vlastne chudnete celý deň. Ak poctivo cvičíte, tak je pravdepodobné, že uvidíte na váhe o nejaké to kilo navyše, čo je prirodzené, lebo vám rastú svaly. Dôležitým ukazovateľom pokroku za krásnou postavou je obyčajný krajčírsky meter, ktorý spoľahlivo ukáže, či chudnete, alebo nie. Stačí sa odmerať v páse a okolo bokov. Tieto čísla vám rýchlo ukážu, či formujete svoju postavu tým správnym smerom.

Ženy sa často obávajú, že ak budú veľa cvičiť, naberú veľa svalovej hmoty, pritom štúdie dokazujú, že to tak vôbec nie je. Ženy v sledovanej štúdii nabrali za šesť mesiacov jeden kilogram svalovej hmoty, čo sa na tele celkom stratí, alebo sa to prejaví estetickým formovaním jednotlivých partií. Ženy štandardne nemajú takú hormonálnu výbavu, aby naberali také množstvo svalovej hmoty ako muži, ženské telá sa cvičením skôr formujú. Preto je v ženskej kulturistike, a nie len v nej, veľmi veľa dopingu.

Ak sa predsa len obávate nadmerného rastu svalovej hmoty, zamerajte sa pri silovom cvičení na rozvíjanie výbušnosti a sily, nie na rast svalovej hmoty.

Strata tuku

Nadbytočný tuk v tele je problémom nie len z estetického ale aj zo zdravotného hľadiska a práve jeho úbytok je vytúženým cieľom snaženia všetkých chudnúcich ľudí. Skutočne chudnete teda vtedy, ak sa vo vašom tele mení pomer tuku a svalov v prospech svalov. Môže ale nemusí sa to prejaviť na znížení telesnej hmotnosti. Ozajstné chudnutie môže byť spojené aj s nárastom váhy, ale iba v prípade, že ubudlo z tuku. Výbornou pomôckou, i keď iba orientačnou, môže byť osobná váha, ktorá dokáže odmerať podiel tuku v tele. Cvičením „brušákov‘ sa brušné svaly dajú vyformovať, ale by ich bolo vidno, musí zmiznúť podkožný tuk.

Motivácia chudnutia

Iba chudnutie ako motivácia zväčša nie je trváce. Ak chcete schudnúť 5 kíl alebo 2 centimetre zo stehien a myslíte si, že po dosiahnutí tohto cieľa sa budete môcť vrátiť k zlým stravovacím návykom a záhaľke, nebude to fungovať. Dobrou motiváciou, ktorá má šancu vydržať, je cieľ byť zdravším, nie hmotnosť, ktorú ste si vysnívali. Mali by ste pochopiť, že to robíte pre svoje zdravie a dobrú kondíciu a potom budete aj krajší.