ako zastavit prejedanie

Prežieram sa?!

Častá konzumácia veľkého množstva sladkostí, či vyjedanie chladničky v noci trápi veľa ľudí. Existujú však aj menej zjavné prípady nekontrolovaného jedenia, ktoré si mnohí ani neuvedomujú. Toto je spôsob, ako zistiť, či sa prežierate.

Prežieram sa?!

Nie je jednoduché určiť presnú hranicu, kedy jete, aby ste mali energiu a kedy už sa len bohapusto prežierate. Nie vždy totiž platí, že nižší človek alebo dievča musí zjesť oveľa menej, než niekto vyšší alebo tučnejší.

kalorie, kaloricke jedlo, sladkosti, chudnutie

Kalórie, kalórie a zase kalórie

Viete, koľko kalórií denne prijmete? Nie? Nuž, potom na tom nie ste inak ako väčšina ľudí. Aby ste mali asi približnú predstavu o tom, koľko kalórií momentálne v strave prijímate, mali by ste si niekoľko dní za sebou zapisovať, čo zjete, a tiež evidovať približné množstvo jednotlivých produktov.
Z toho vypočítajte, koľko kalórií ste za deň skonzumovali. Na potravinárskych výrobkoch sa uvádzajú kalorické tabuľky, takže nebudete musieť dlho hľadať.

Jasnou hrozbou vašich tukových vankúšov sú najmä spracované alebo hotové jedlá. Pokúste sa čo najpresnejšie si zaznamenávať ich príjem. Pravdepodobne zistíte, že denne skonzumujete väčšie množstvo kalórií, ako sa všeobecne odporúča a, samozrejme, podstatne viac, ako keď chcete schudnúť.

Hlavným cieľom je udržať sacharidy pod 20-50 gramov denne a získať zvyšok kalórií z bielkovín a tukov.

Možno sa vám prechod na diétnu stravu bude zdať spočiatku trochu ťažký, lebo iba málokto je zvyknutý sledovať obsah kalórií v potravinách, ale čoskoro sa budete vedieť bezpečne zorientovať a jednoznačne rozlíšiť, ktoré z potravín vám pomôžu schudnúť a ktoré naopak.

paradajky so syrom mozarella nizkosacharidova strava na chudnutie

Ak sa budete jesť najmä bielkoviny, zdravé tuky a nízkosacharidovú zeleninu, počítanie kalórií pri chudnutí nebude až také nutné.

Živiny a makronutrienty

Pamätajte, že pri zdravom chudnutí nezáleží iba na energetickej hodnote potravín, ale treba myslieť aj na ich kvalitu a čerstvosť. Nie je jedno, či zjete polotovar s hodnotou 300 kalórií alebo čerstvý šalát zo záhrady s rovnakou energetickou hodnotou. Telo si totiž zo stravy neberie len kalórie, ale aj vitamíny a minerály, ktoré sú nutné, aby ste boli zdraví.