Bielkoviny

Prečítajte si, čo sú bielkoviny, kde ich nájdeme a koľko ich potrebujeme v našej strave.

Bielkoviny sú známe ako stavebné kamene správnej výživy, pretože majú rozhodujúcu úlohu pri raste a regenerácii buniek. Okrem toho, že pomáhajú vytvárať a obnovovať bunky v tele, sú bielkoviny potrebné aj pre rôzne procesy v tele, ako je regulácia hormónov a zrážanie krvi.

Bielkoviny obsahujú 4 kalórie na gram.

Bielkoviny sú klasifikované v 22 aminokyselinách. Aj keď všetkých 22 aminokyselín slúži svojmu účelu, osem z nich sa považuje za nevyhnutné. Aby sa jedlo mohlo považovať za úplný zdroj bielkovín, musí obsahovať všetkých osem esenciálnych aminokyselín.

Živočíšne zdroje sú úplným zdrojom bielkovín, ale aj vegetariáni môžu získať všetky esenciálne aminokyseliny konzumáciou sóje alebo rôznych rastlinných zdrojov bielkovín.

Odborníci odporúčajú, aby sa zo zdrojov bielkovín pripravilo 10 až 30 percent vášho príjmu potravy.

Dobré zdroje: nízkotučné mliečne výrobky (jogurt, mlieko, syry), strukoviny (fazuľa, šošovica), ryby, hydina, vajcia a chudé mäso, tofu.

 

Vyhnite sa: syntetickým bielkovinovým doplnkom ako sú rôzne proteínové prášky, ktoré môžu obsahovať pridaný cukor, rôzne éčka alebo dokonca toxické chemikálie. Niektoré bielkovinové prášky majú veľa pridaného cukru (až 23 gramov na odmerku). Niektoré proteínové prášky tak nakoniec premenia pohár mlieka na nápoj s viac ako 1 200 kalóriami.