avokádo recept

Avokádo

Vzhľadom aj farbou pripomína hrušku. Pre obyvateľov Južnej Ameriky každodenná potravina, pre nás  chutná exotika. Avokádo vyžijete nie len v kuchyni  v mnohých chutných receptoch ako zdroj zdravých tukov, ale je cenné aj pri starostlivosti o pokožku a vlasy.

Plody avokáda dorastajú na strome s názvom hruškovec americký (persea americana). Z hľadiska odrôd ich možno rozdeliť do troch odrôd – mexická, guatemalská a antilská. Vedeli ste, že avokádové plody začnú veľmi rýchlo dozrievať až po obratí zo stromu. Dôležité je presné načasovanie ich zberu. Hruškovce majú veľmi mäkké drevo, ktoré by sa mohlo pod ťarchou plodov zlomiť a znehodnotiť tak úrodu.

Avokádo – zdroj vitamínov a minerálov

Odborníci zistili priam unikátne obsahové zloženie avokáda. Je zásobárňou 14 druhov minerálov ako draslík, fosfor, horčík, meď, vápnik, železo, zinok. Dužina je bohatá na vitamíny A, B, D, E, K, bielkoviny, dusíkaté látky a vlákninu. Najcennejším obsahom avokáda je prirodzený tuk vo forme nenasýtených mastných kyslín, ktorého podiel sa pohybuje od 10 do 30 %. Pravidelným zaradením avokáda do jedálničku si účinne znížite hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, podporíte vitalitu mozgových buniek, nervového systému a v rámci redukčnej diéty ľahšie odbúrate z tela prebytočné tukové zásoby.

nutričné hodnoty avokádo

Správne tuky

Pri snahe o redukciu váhy je dôležité zamerať sa na príjem správnych tukov v strave. Tuky sú skvelým zdrojom energie. A jedným z hlavných cieľov jedálnička, ktorý umožní redukciu váhy je pomôcť telu začať účinne využívať tuky ako palivo – tie zo stravy aj tie uložené v tele. Tuk je zároveň zásadný pre celý rad metabolických procesov. Ak sa postaráte, aby váš jedálniček obsahoval primerané množstvo zdravých tukov, zaistíte si chuťové uspokojenie aj nasýtenie a zároveň potrebnú energiu na celý deň.

Nutričné hodnoty avokáda

Hodnotyna 100 g
Kalórie (kcal)160
Tuky15 g
Nasýtené tuky2,1 g
Polynenasýtené tuky1,8 g
Mononenasýtené tuky10 g
Cholesterol0 mg
Sodík7 mg
Draslík485 mg
Sacharidy9 g
Vláknina7 g
Cukor0,7 g
Bielkoviny2 g
Vitamín B60,3 mg
Horčík29 mg
Vitamín A146 IUKyselina L-askorbová10 mg
Vápnik12 mgŽelezo0,6 mg

 zdravé tuky na chudnutie

Avokádo – recepty

Vďaka maslovej konzistencii s neutrálnou chuťou tvorí skvelý základ lahodných nátierok, ktoré sa zvyknutú dochucovať citrónovou šťavou, čili papričkami, cesnakom a rôznymi bylinkami. Avokádo sa dá kombinovať aj s ovocím ako je grapefruit, pomaranč alebo ananás. Pri slanom šalátovom variante avokádové kúsky výborne chutia so šampiňónmi, syrom, vajíčkom, čakankou a troškou balzamikového octa. Za vyskúšanie stojí aj tradičné guakamole, alebo stačí avokádo rozotrieť či nakrájať na kúsky na celozrnný chlieb, osoliť a okoreniť. Z avokáda sa dá vyrobiť aj chutné smoothie, puding alebo skvelá zmrzlina.

Jednoduché avokádové smoothie

recept na banánovo-avokádové smoothieIngrediencie:

  • 1 zrelé avokádo
  • 200 ml kokosového mlieka alebo filtrovanej vody
  • šťava z polovice citróna
  • 1 zrelý banán alebo 2 lyžice medu

Postup: Zrelé čerstvé avokádo prekrojíme, vyberieme kôstku a vydlabanú dužinu dáme do mixéru. Zalejeme kokosovým mliekom, pridáme citrónovú šťavu, banán alebo med a rozmixujeme. Hustotu si môžeme regulovať množstvom mlieka alebo vody. Podávame s kockami ľadu.