cokolada pri chudnuti

Čokoláda a chudnutie

Milujete čokoládu a chcete schudnúť? Tak vás určite potešila štúdia, že čokoláda podporuje chudnutie, ktorá bola nedávno uverejnená prestížnymi médiami. Podporuje teda čokoláda chudnutie, alebo je to podvod? Prečítajte si, ako je to v skutočnosti s čokoládou a chudnutím.

Čokoláda a chudnutie

Ide dokopy čokoláda a chudnutie? Môže ten, kto jedáva čokoládu naozaj efektívne schudnúť?

chudnutie cokolada

Titulky oznamovali splnený sen: Vedci tvrdia, že jedenie čokolády vám pomôže schudnúť!

„Slim čokoláda!“ oznamovali titulky. Tím nemeckých výskumníkov zistil, že ľudia na low-carb diéte schudli o 10 % rýchlejšie, ak jedli čokoládu každý deň. Toto sa objavilo na titulnej strane Bild, najväčšom európskom denníku, tesne pod ich aktualizáciou o havárii Germanwings. Odtiaľ sa správa odrazila do celého internetu aj mimo neho, takže vyšla vo viac ako 20 krajinách a pol tucta jazykoch.

Výsledky tejto „čokoládovej“ štúdie boli uverejnené v pôsobivo znejúcom on-line časopise International Archives of Medicine. Autori štúdie tvrdili, že jedenie čokolády spolu s low-carb diétou pomohlo ľuďom schudnúť a zlepšiť ich celkovú pohodu v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedli iba low-carb diétu bez čokolády. Tím vedcov vraj predpokladá, že čokoláda s vysokým obsahom kakaa pôsobí pri diéte ako akcelerátor a môže viesť k zníženiu jojo efektu.

Vedúci výskumu, Dr. Johannes Bohannon: „Je to prvá štúdia tohto druhu a prekvapilo nás, ako dobre účastníci čokoládovej skupiny v porovnaní s účastníkmi bežnej diéty chudli. Schudli viac, ale čo je dôležitejšie, chudli aj naďalej, kým účastníci v iných skupinách začali znova priberať.“

chochcolate accelerates weight loss - fake study

Problém je, že celá štúdia bol komplikovaný podvod

John Bohannon v io9 odhaľuje, že publikoval a propagoval diétnu štúdiu s úmyselne chybnými hodnotami, ktoré vyšli tak, aby spĺňali požiadavky diétnych módnych trendov a dostali sa na predné stránky novín.

Ako to urobili?

Štúdia bola súčasťou dokumentu o junk science diétnom priemysle a filmári potrebovali zohnať vedca (spustiť proces) a štatistiku (k hre s číslami). Bohannon, ktorý má doktorát v odbore molekulárnej biológie baktérií, bol prizvaný urobiť štúdiu o tom, že čokoláda pomáha chudnúť.

Najali 16 účastníkov (bez ohľadu na ich zdravotný stav), ktorí dostali vyplatené po 150 eur, a povedali im, že budú účinkovať v dokumentárnom filme o diéte – čo bola jediná pravda.

Skupina 16 účastníkov vo veku od 19 do 67 rokov bola rozdelená na tri časti. Prvá časť jedla nízkosacharidovú diétu, druhá tiež, ale s pridaním 42 gramov 81 % tmavej čokolády a tretia svoj jedálniček nijako nezmenila. Účastníci, ktorí jedli aj čokoládu, mali o 10 % väčší úbytok hmotnosti. Rozdiel bol štatisticky významný, a Bohannon mal argument na uverejnenie.

Tak v čom je problém?

Štúdia zahŕňala celkom 18 rôznych meraní, vrátane hmotnosti, cholesterolu, sodíka, bielkoviny a pod., na veľmi malom počte ľudí – dokonalý recept na pozitívny výsledok. To je malý špinavý trik „vedy“. Ak meriate veľké množstvo ukazovateľov na malom množstve ľudí, takmer vždy vám vyjde štatisticky významný výsledok a vedecká štúdia je na svete.

Potom, čo bola štúdia prijatá, Bohannon napísal tlačovú správu, vytvorili falošné webové stránky svojho výskumného centra, a – naozaj – reportéri začali o štúdii hromadne písať.

chochcolate accelerates weight loss

Čo to znamená?

Dnes, kedy všetky médiá musia produkovať desiatky článkov denne, aby boli čítané, stojí za to varovanie, aby ste boli trochu viac skeptický nad správami, že určitá strava alebo jedlo má významný vplyv na vaše zdravie – najmä, ak sa tieto správy zobrazujú v bulvári.

Táto štúdia nebola tak odlišná od mnohých iných diétnych štúdií, ktoré tiež používajú k výskumom iba malé vzorky ľudí, aby získali  štatisticky významné výsledky hodnôt.

Zdroj: http://io9.gizmodo.com/i-fooled-millions-into-thinking-chocolate-helps-weight-1707251800