emocie a prejedanie sa

Emócie a prejedanie sa

Nepríjemné emócie sú súčasťou života. Pocity hanby alebo strachu sú vyložene nepríjemné a potreba utíšiť ich tak rýchlo, ako je to možné, sa stáva prioritou číslo jeden. Pre množstvo ľudí je upokojujúcim balzamom jedlo. Prečítajte si päť emócií, ktoré vedú k prejedaniu a zdravší spôsob, ako riešiť to, čo cítite.

Emócie a prejedanie sa

I keď dnešná doba preferuje stoicizmus ako symbol sily, emócie nie sú ničím zlým. V skutočnosti prežívanie našich emócie, je prvým krokom k ich pochopeniu. Ak upokojíme svoje pocity jedlom, vlastne odignorujeme, čo sa nám snažia povedať. Práve negatívne emócie často hovoria o oblasti nášho života, ktorú treba riešiť. Po zjedený celej čokoládovej tyčinky dosiahneme dočasný pocit pokoja, ale ten nevydrží dlho. Za krátky čas sa emócia prihlási znovu a tak sa spúšťa bludný kruh prejedania.

obezita

Nemusí to byť takto. Môžete nájsť zdravší spôsob, ako riešiť to, čo cítite.

5 emócií, ktoré smerujú k prejedaniu

1. Frustrácia

Ak sa ocitnete v slepej uličke na konci s rozumom, že neviete ako sa pohnúť ďalej, je ľahké snažiť sa zvrátiť tento frustrujúci pocit jedlom. Je oveľa jednoduchšie zjesť dve vrecká čipsov, než konštruktívne začať riešiť svoj vzťah, problémy v práci alebo v škole.

zemiakove cipsy
Štúdie preukázali, že cukry a jednoduché sacharidy môžu telu dočasne poskytovať povzbudenie podobné kokaínu. Toto povzbudenie je návykové a núti k opakovaniu správania.
Život môže byť naozaj ťažký a niekedy, bez ohľadu na to, čo robíte, alebo ako tvrdo pracujete, nemusí fungovať, ako si prajete.

Namiesto toho, aby ste sa obrátili k jedlu na zmiernenie svojej frustrácie, skúste nejaký čas každý deň len vedome dýchať. Každý deň si na niekoľko minút osamote sadnite do tichej miestnosti a zamerajte sa na svoj dych. To vám dá príležitosť uvoľniť všetky veci, ktoré sa vám nedarí kontrolovať a umožní vám uviedieť priestor na vytváranie riešení.

2. Nuda

Už ste sa niekedy prichytili bezhlavo jesť pred televíziou? Väčšinu dňa ste v práci alebo v škole a po príchode domov možno zistíte, že neviete čo robiť sami so sebou. Množstvo ľudí to rieši myseľ otupujúcou televíziou, surfovaním na nete a pravidelnými výletmi do kuchyne pre niečo pod zub.

antistresove omalovanky pre dospelych

Kľúčom k zastaveniu tohto prejedania sa z nudy je nájsť niečo, čo vás bude baviť. Áno, budete potrebovať hobby! Môžete skúsiť ručné práce alebo omaľovánky, alebo fotografovanie alebo nejaký šport. Môže to byť skutočne čokoľvek. Potrebujete nájsť niečo mimo vašej každodennej rutiny, niečo, čo vás baví. To vás bezpečne zbaví prejedania sa z nudy a zároveň pomôže odbúrať stres.

3. Úzkosť

My všetci máte strach z rôznych vecí. Niektorí ľudia sa obávajú, že nebudú nikdy dosť dobrí, zatiaľ čo iní sa obávajú byť úspešní a radšej sa držia v úzadí. Úzkosť môže byť ochromujúca emócia, či už a bojíte, že príde o tom čo máte, alebo nedosiahnete to, čo chcete. Je ľahké zaháňať úzkosť prejedaním sa, ale nie je to dlhodobo udržateľné riešenie.

piste si dennik

Skúste si písať denník. Keď sa cítite úzkosť alebo strach, vypíšte sa z toho. Popíšte, čo cítite. Ak budete k sebe skutočne úprimný, môže vám to pomôcť pochopiť, čo sa skutočne deje. Keď máte jasnú predstavu o svojich obavách, môžete začať vymýšľať spôsoby, ako s nimi bojovať. Zápisy v denníku vám pomôžu prísť s jasným akčným plánom.

4. Osamelosť

Osamelosť je najbežnejší spúšťač, pokiaľ ide o utešovanie sa jedlom. Ak sa zamyslíte nad tým, že takmer všetky priateľské alebo rodinné stretnutia sú spojené s jedlom a nápojmi, niet divu, že keď cítime osamelosť, siahame po jedle. Mnohé psychologické výskumy dokázali, že ak sa ľudia cítia osamelí a izolovaní, siahajú po potravinách, s ktorými sa im spájajú šťastné spomienky. Tieto potraviny im pripomínajú minulé sociálne kontakty a zmierňujú pocit osamelosti.Opäť platí, že to nie je dlhodobé riešenie.

Ak máte pocit, že ste osamelý, oslovte niekoho. Bežte von a aktívne spoznávajte ľudí. Zavolajte niekoho na návštevu alebo do mesta na prechádzku. Skutočne napĺňajte svoje sociálne potreby namiesto vyjedania tanierov.

5. Hanba

Hanba je zložitá, bolestivá emócie a môže byť hlavným prispievateľom k prejedaniu sa. Niektorí ľudia majú problém vidieť svoju krásu a hodnotu. Hasiť spaľujúcu hanbu pri pohľade na svoje telo alebo svoj život jedlom vedie k pocitom ešte väčšej hanby. Je to začarovaný kruh, ktorý sa zdanlivo nedá zlomiť, ale ide to.

Zmeňte svoj vzťah k jedlu a stolovaniu. Pripravte si jedlo z kvalitných surovín a zjedzte ho pri stole. Vypnite elektroniku, nečítajte si, ale sústreďte sa na jedlo, ktoré máte na tanieri.
Ak vás prepadne chuť na niečo, opýtajte sa sami seba, čo cítite. Odpovedať nie je vždy najjednoduchšie, ale je to správna vec. Stojí to za námahu to vyriešiť.

stastie zo zivota

Je nemožné zažiť život bez bolestných emócií. Môžete sa pokúsiť zmierniť naše pocity prostredníctvom jedla, ale všetci dobre vieme, že to nie je dlhodobé riešenie. Je nutné prísť na príčinu emócií. Nebude to také jednoduché, ako zjesť koláčik, ale zaručí vám to psychickú aj fyzickú pohodu.

  1. uplne suhlasim. ked clovek nevie co so sebou tak vacsionu zere. vsimli ste si, ze sa nikto nepreziera napriklad jablkami alebo spenatom? vzdy je to nejaky junk food.

  2. Ja najviac jem, keď sa nudím. Keď ma niečo štve, tak vtedy mi obyčajne nechutí.