Sacharidy

Prečítajte si, čo sú sacharidy, kde ich nájdeme a koľko ich potrebujeme v našej strave.

Sacharidy sú obsiahnuté predovšetkým v rastlinných potravinách, kým bielkoviny (proteíny) sú najmä v živočíšnych produktoch. Sacharidy sa v závislosti od svojho molekulárneho zloženia delia do rôznych skupín. K nim patria rôzne druhy cukrov, napríklad ovocný cukor, hroznový cukor, mliečny cukor a obyčajný cukor používaný v domácnosti. Patria k nim aj škrob a celulóza.

Sacharidy sú tvorené z cukrov a škrobov. Sacharidy sú v podstate rozvetvené molekuly glukózy. Glukóza (cukor) sa zúčastňuje mnohých metabolických bunkových reakcií, ktoré slúžia ako hlavný zdroj energie pre rôzne dôležité fyziologické procesy. Sacharidy sú počiatočným zdrojom energie pre vaše telo. Populárna nízkosacharidová diéta spôsobila, že sacharidy majú zlú povesť, ale vaše telo skutočne potrebuje sacharidy, ktoré vám dodajú palivo na celý deň.

Sacharidy obsahujú 4 kalórie na gram.

Kľúčom je výber potravín s komplexnými sacharidmi, ktoré neobsahujú pridané zdroje cukru.

Zatiaľ čo spracované potraviny s rafinovanými sacharidmi spôsobia rýchle skoky cukru v krvi, vďaka ktorým sa budete cítiť malátni, komplexné sacharidy spárované so zdrojmi ďalších makroživín sú kľúčovou súčasťou vyváženej stravy. Väčšina dietológov a zdravotníckych pracovníkov odporúča, aby 40 až 65 percent vašej stravy bolo tvorených zo sacharidov.

Dobré zdroje sacharidov: ovocie, zelenina, škroby, fazuľa a strukoviny a celozrnné výrobky.

Vyhýbajte sa: rafinovaným cukrom, rafinovaným alebo „obohateným“ zrnám.

Sacharidy (molekuly glukózy) majú najväčší vplyv na hladinu glukózy v krvi a rýchlo ju zvyšujú, čo je obzvlášť dôležité pre ľudí s cukrovkou. Odporúčame, aby ste sa poradili so zdravotníckym pracovníkom, aby ste určili, aký typ distribúcie makroživín môže byť pre vás najlepší, a uistite sa, že prijímate všetky potrebné živiny, ktoré je možné dosiahnuť pomocou rôznych stravovacích návykov, vrátane nízkosacharidových, ketogénnych, paleo diét alebo vegetariánskej a vegánskej stravy.