Zónová diéta na schudnutie

Zónová diéta

Ako schudnúť? Vstúpte do Zóny. Skúste jednouché tipy a triky bez zložitého počítania. Odhaľte tajomstvo štíhlosti hollywoodskych hviezd ako je Jennifer Aniston, Cindy Crawford, Sarah Jessica Parker alebo Sandra Bullock a vyskúšajte perfektnú Zónovú diétu.

Čo je Zónová diéta?

Najväčším pozitívom Zónovej diéty je skutočnosť, že nejde o ďalšiu drastickú diétu, ktorú „držíte“ niekoľko týždňov, ale že je to váš nový životný štýl. Jesť môžete všetko. Samozrejme s mierou. Pozitívne účinky Zónovej diéty zbadáte už po týždni.

Ako funguje?

Princíp tejto diéty spočíva v správnom pomere, v ktorom by sme mali prijímať jednotlivé živiny.

Správny pomer pri zónovej diéte je: 40% sacharidov, 30% bielkovín a 30% tukov.

Tým udržíte požadované hladiny inzulínu (inzulín premieňa tuk zo stravy na tukové zásoby) a glukagónu (glukagón mení tuk zo stravy a vysiela ho do tkanív ako zdroj energie) tak, aby ste schudli.

Zónová diéta na efektívne chudnutie - 30, 30, 40

Zoznámte sa s jednoduchými pravidlami Zónovej diéty

● Pite! Minimálne osem pohárov čistej vody denne.
● Jedzte 5 krát denne porcie s nižšou kalorickou hodnotou.
● Raňajkujte najneskôr do hodiny od chvíle, kedy ste vstali z postele.
● Nikdy nezostávajte bez jedla dlhšie ako 5 hodín.
● 30 minút pred každým jedlom vypite 2 dl vody.
● Horná hranica pre energetický príjem pri obede je 2 000 kJ, u olovrantov sa musíte vojsť do 450 kJ.
● Pred spaním nezabudnite zjesť nejakú tú maličkosť (jahody, pár orechov). Rovnako tak si doprajte nejakú drobnosť 30 minút pred cvičením.

Tipy a triky ako odhadnúť primeranú porciu pri zónovej diéte

Bielkoviny
Množstvo bielkovín, ktoré môžete skonzumovať v každom jedle by sa mala rovnať veľkosti a hrúbky vašej dlane. Táto kategória zahŕňa mäso – kuracie, ryby, hovädzie, morčacie, vaječné bielky, nízkotučné syry, tofu, teľacie alebo bravčové mäso s nízkym obsahom tuku.
Sacharidy
Pri voľbe hodnotnejších sacharidov, ako napríklad ovocie alebo zelenina, je dovolená porcia rovnajúca sa veľkosti dvoch vašich hrstí. Pri výbere menej priaznivých sacharidov s vyššími hodnotami cukru alebo škrobu, si naložte iba jeden hrsť.
Tuky
Dodatočné pridania tuku do jedla (natretie chlebíka alebo do zálievky na šalát) sa rovná veľkosti prvého článku vášho pacla na ruke. Táto kategória zahŕňa maslo a olivový olej.

Vyhnite sa alebo aspoň obmedzte:

  • cukor vo všetkých formách, 
  • čokoľvek z bielej múky (chlieb a pečivo, cestoviny),
  • zemiakybiela ryža,
  • malinovky, alkohol a potraviny alebo nápoje obsahujúce kofeín.

Niektoré druhy ovocia a zeleniny, ktoré majú vysoký obsah cukru by ste mali konzumovať v obmedzenom množstve. Z ovocia sú to napríklad banány, figy, sušené slivky, hrozienka a hrozno. Zo zeleniny sú to zemiaky, hrášok, mrkva a kukurica.

Alkohol
Nikdy nepite na lačný žalúdok! Aj malé jedlo výrazne spomalí absorpciu cukru do krvného obehu a pomôže udržať vašu hladinu inzulínu na uzde. Nezabudnite, že ak sa rozhodnete piť alkohol, budete musieť jesť v ďalšom jedle menej sacharidov.