Ako nakupovať zemiaky

5 dobrých rád, ako nakupovať zemiaky

Ako kúpiť kvalitné zemiaky? Čo znamenajú varné typy zemiakov? Kúpiť či nekúpiť naklíčené, zelené alebo poškodené plody? Odpovede ponúkame v piatich jednoduchých radách, ako nakupovať zemiaky. Pridávame aj super triky, ako perfektne uvariť zemiaky. Čítajte.

Vedeli ste, že existuje vyše 130 zemiakových odrôd, ktoré sa od seba líšia tvarom, farbou a veľkosťou. Prvé primitívne odrody zemiakov šľachtili v Južnej Amerike andskí Indiáni. Predpokladá sa, že do Európy sa dostali okolo roku 1560. V našich končinách boli zemiaky prijaté s istou dávkou nedôvery a ľudia ich považovali za zdraviu škodlivé. Nepriaznivú reputáciu zemiakov napravil až mních Cyprián z Červeného kláštora, ktorý ich od roku 1654 začal pestovať na jedenie.

zemiaky

1. Rozmyslite si, čo chcete zo zemiakov uvariť.

2. Ak viete, čo chcete uvariť, sledujte označenie zemiakov.

Varný typ je údaj, ktorý určuje vlastnosti zemiakov po uvarení (ich použiteľnosť). Existujú štyri základné varné typy – A, B, C, D. Niekedy sa možno stretnúť aj s označením AB, BC, pretože hranica jednotlivých typov nie je striktne vymedzená. Prvé písmeno v takomto dvojitom označení znamená prevahu k danému varnému typu.

Varný typ A: Zemiaky sú pevné s jemnou dužinou. Najvhodnejšie pre varenie v šupke, lebo nemajú tendenciu rozvariť sa. Sú vhodné na prípravu šalátov.

Varný typ B: Zemiaky sú menej pevné s hrubšou dužinou. Po tepelnej úprave sa čiastočne rozpadávajú a zmúčnatejú. Sú vhodné ako univerzálna zemiaková príloha.

Varný typ C: Zemiaky sú mäkké a majú polohrubú štruktúru. Po tepelnej úprave sa rozsypávajú a zmúčnatejú. Používajú sa na výrobu zemiakového cesta, kaše, placiek alebo hranolčekov.

Varný typ D: Zemiaky určené na priemyselné spracovanie.

3.  Neskoré zemiaky neoznačené varným typom a odrodou radšej nekupujte.

4. Nekupujte zemiaky so zjavnými chybami – mechanicky poškodené (rezy, odreniny, preliačiny), naklíčené, nahnité, s chorobnými škvrnami alebo zelené. Ak vo vrecku predsa len objavíte zelené zemiaky vyhoďte ich, lebo obsahujú priveľa jedovatej látky solanínu. Ak však majú zemiaky len niekoľko malých zelených miest, postačí, keď ich dostatočne vykrojíte.

5. Poznáte to: Kúpite zemiaky, sú bez hliny, vo vrecúšku vyzerajú dobre. Potom ich začnete škrabať, potom lúpať, nakoniec vykrajovať a vyhadzovať, pretože vo vnútri sú čiernej fľaky. Keď sa vám podarí z dvojkilového balenia zachrániť trištvrte kila, ste radi. Dobrý predajca vám jeden zemiak rozkrojí, aby ste videli, či nemá chyby v dužine (sivé miesta, začínajúcu hnilobu).

 staré zemiaky

Či dáte prednosť bio zemiakom alebo bežne pestovaným zemiakom, nie je len otázkou chuti a ceny. Zemiaky z biologického pestovania neobsahujú nijaké škodlivé a jedovaté látky. Bežné zemiaky môžu zaťažovať, a to vďaka používaním hnojivám a prostriedkom na ničenie buriny.

V každom prípade však platí: Kupujte zemiaky chránené pred svetlom a zabalené v papierových vreckách alebo zo zatemnených regálov. Ak si vyberiete zemiaky v plastových vreckách, potom ich radšej hneď vyberte a uskladnite v tme a chlade, inak vyklíčia a zhorknú.

Ak chcete nakupovať zemiaky na uskladnenie, obráťte sa na renomovaných domácich pestovateľov.

TIPY a TRIKY ako pripraviť zemiaky:

  • Pre jednoduchšie čistenie nové zemiaky namočte do slanej vody, šupka pôjde dole raz-dva. Staré zemiaky opláchnite studenou vodou.
  • Zemiaky (ako aj ostatnú zeleninu) vždy krájajte až po umytí. Inak sa z nich vyplavia dôležité živiny a chuťové látky.
  • Zemiaky varte vždy prikryté, tak sa uvaria rýchlejšie. Nové zemiaky vkladajte do vriacej vody, staré do studenej.
  • Ako do vody, v ktorej varíte zemiaky, pridáte lyžicu cukru, deci mlieka alebo citrónovej šťavy, budú mať výraznejšiu chuť.
  • Aby počas varenia nesčerneli, pridajte do vody na varenie trochu mlieka. Vyskúšať môžete aj vodou s deci octomom, do ktorej ich už olúpané na chvíľu ponoríte.
  • Nevykypia, ako do hrnca so zemiakmi vložíte varešku.
  • Aby sa zemiaky nerozvarili, pridajte do vody, v ktorej ich varíte, dve lyžice octu. (Vtedy aj z „C“ zemiakov urobíte také, aké treba na šalát.)
  • Ak chcete chrumkavé zemiaky, pred pečením ich potrite kvalitným olejom.
  1. Ak kúrite pevným palivom v krbe, kachliach alebo peci, hoďte občas do rozžeravenej pahreby šupy zo zemiakov. Výborne to vyčistí spaliny v komíne.