dieta na schudnutie

7 typov večných dietárok. Ktorá ste Vy?

Priznajte si, že už ste niekedy nejakú diétu vyskúšali a dopadlo to všelijako. Tu máte sedem príkladov toho, ako to nikdy fungovať nemôže.

7 typov večných dietárok. Ktorá ste Vy?

Hladovkárka

Každé chudnutie, pri ktorom nemá hlad, považuje za podozrivé a neúčinné. Pri diéte sa má trpieť! Je k sebe tvrdá, jedlo si dopraje jeden, maximálne dva krát za deň, a medzitým vydrží veľa hodín o hlade. Zásadne neraňajkuje s odôvodnením, že dopoludnia necíti hlad. Jej prvé jedlo je často až neskoro popoludní. Desiate a olovranty tiež vynecháva, pretože ich považuje za zbytočný prísun kalórií.

hladovka

Čo na to dietológ: Klasický prípad pre naštartovanie jo-jo efektu. Hladovkárky majú tak nízky bazálny metabolizmus, že aj normálne porcie jedla vedú k priberaniu. Ak nezačnú jesť aspoň trikrát denne, a z toho aspoň raz dopoludnia a každý druhý deň cvičiť, neschudnú. Cvičenie zrýchľuje bazálny metabolizmus, ktorý hladovka spomaľuje.

Maniačka na light

Nedotkne sa ničoho, čo nie je light. Vyberá si zásadne také jogurty, ktoré majú minimálny obsah tuku. Mlieko do kávy si dáva odtučnené a kávu, samozrejme, nesladí. Presvedčenia, že čo je light, to neškodí, sa drží aj v prípade nápojov.

Čo na to dietológ: Light potraviny podporujú falošný pocit, že ich môžeme zjesť, koľko chceme. Obmedzujú obsah tukov, a to aj tých zdraviu prospešných. Ak teda budete jesť len light, môže to viesť k zhoršeniu metabolizmu. Problémom je aj to, že aby light potravina „držala pokope“, chýbajúci tuk sa nahrádza éčkami, škrobom alebo želatínou. Takéto „ľahké“ potraviny obsahujú sacharidy s vyšším glykemickým indexom, čo spôsobuje, že veľmi skoro po ich zjedení príde pocit hladu a siahnete po ďalšom jedle. Navyše u niektorých výrobkov môže byť časť tuku nahradená vyšším podielom cukru, takže výrobok potom nemá nižší obsah kalórií.

Strážkyňa kalórií

V hlave nosí kalkulačku. Presne vie, koľko kalórií má jedna hruška a ako dlho musí bežať, aby spálila dva keksíky. V obchode študuje etikety, a keď si v reštaurácii objedná zeleninový šalát, chce poznať kalorickú hodnotu zálievky.

Čo na to dietológ: Toto dokážu len silne motivovaní ľudia, ale ani takí nebývajú v boji s nadváhou úspešnejší. Často sa uchyľujú k extrémne nízkoenergetickej strave, čo vedie k naštartovaniu sporiaceho metabolizmu a riziku jo-jo efektu. Počítanie kalórií na deň vyzerá ako nepriestrelná metóda. Ľudia však nie sú stroje, a preto logika v našom živote veľmi často zlyháva a naráža na iné zákonitosti. Predovšetkým, ak začneme znižovať svoj energetický príjem – začne sa tiež spomaľovať náš metabolizmus a náš denný výdaj kalórií úmerne tomu klesá. Tento problém sa dá do istej miery vynahradiť dostatkom pohybu. Ale! Pohyb si vyžaduje samozrejme energiu – ak si jej príjem upierame, sotva sa zmôžeme k väčším výkonom. Ďalší problém je rýdzo metodický. Nemožno totiž dostatočne zodpovedne a presne určiť, ani koľko kcal denne prijmeme, ani koľko ich vydáme. Metabolizmus je veľmi flexibilný a premenlivý, preto všetky vzorce a výpočty môžu byť len orientačné.

diéta

Odmietačka večerí

Drží sa toho, že po piatej večer by sa nemalo nič jesť. A tak si okolo piatej dopraje ľahkú večeru a potom  až do rána nezje nič, bez ohľadu na to, kedy ide spať. Má pocit, že keď sa naje večer, prebytočná energia sa cez noc v jej tele uloží v podobe tuku. Spánok s prázdnym žalúdkom je podľa nej zdravý. Keď večer nevydrží nápor hladu, s výčitkami si dá maximálne suchár alebo kúsok syra.

Čo na to dietológ: Odporúčania nejesť po 17. hodine odráža dobu, kedy ľudia chodili spať o deviatej večer. Ak hladujete viac ako štyri hodiny pred spaním, je pravdepodobné, že nevydržíte a najete sa okolo 23. hodiny a ešte si vyberiete „prázdne kalórie“, ako napríklad chipsy. Odstup posledného jedla pred spánkom by mal byť 3-4 hodiny a v poslednom jedle je dôležité preferovať bielkoviny a zeleninu s vyšším obsahom vlákniny.

Diétna extrémistka

Chytí sa každej diéty, o ktoré počuje, nech je sebešialenejšia (diéta podľa krvných skupín, paleo diéta, vínna diéta alebo diéta s tukožrútskou polievkou). Keď sa Jenifer Aniston napcháva naklíčenými obilím, ona to skúsi tiež. Časom zistí, že nová diéta nefunguje, ale s nadšením sa vrhá do ďalšej. Čo že to hovorila Paris Hilton? Že je len ružové potraviny?! Aha, takže rýchlo kúpiť grepy a lososa…

ružové potraviny | sporcle.com

Čo na to dietológ: Tieto ženy riskujú svoje zdravie, za nezmyselnú diétu a doplnky výživy sú schopné minúť stovky eur. Neuvedomujú si, že neustále diéty, nepravidelná strava a nezmyselné odporúčania môžu zničiť ich trávenie a o náraste hmotnosti ani nehovoriac.

Dúfačka v diétne zázraky

Vyskúšala všetko možné. Náplaste, magnetické náušnice, návleky na palce, nohavičky na chudnutie… Masážny strojček, ktorý sa pripínal na pás a akýmsi zázrakom mal spôsobiť rozpustenie tuku. Obetovala svoj telefónny kredit na osobný program na chudnutie podľa krvnej skupiny BioRhesus (platba SMS-kou, a to “len” za  20€).  Vypila hektolitre čajov a káv na chudnite, užívala prírodné spaľovače tukov, chrómové tabletky, malinové ketóny, Kúra 309, Bioslim, Obezin, Chili Fast Slim, Lipoxal, Cabbage Forte, UnicaSlim, SlimBall, Chilli burner, Alcachofa Forte, Chili Fast Slim, … Efekt – 0! Keby jej farmaceutický priemysel vrátil peniaze, ktoré minula, mala by prinajmenšom značkovú kabelku.

prípravky na chudutie | smosh.com

Čo na to dietológ: Tieto ženy sú schopné minúť veľmi veľa peňazí za rýchle a bezbolestné schudnutie, hlavne nech je to bez cvičenia a nutnosti zmeniť stravovacie návyky. Pravdou je, že bez pohybu a úpravy jedálnička schudne akurát ich peňaženka.

Tyranka svojho tela

K posilňovni ako hlavnému miestu, kde sa zbaviť prebytočných tukov a vytvarovať si postavu do prijateľnej podoby, sa upierajú nádeje mnohých ľudí s nadváhou. Hýbať by sa mal každý z nás, táto žena to však ženie do extrému. Na bežiacom páse si premietne všetko, čo za uplynulých 24 hodín zjedla, a o to viac pridá na tempe. Šport už pre ňu nie je radosť, úplne mu prepadla a každý deň mu obetuje hodiny svojho času. Má ho úzko spojený s chudnutím, za každý hriech sa potrestá hodinou behu navyše alebo dvesto brušákmi.

Čo na to dietológ: Zdravotný prínos pravidelného športu je na rozdiel od držania diét neoddiskutovateľný, mal by však zostať radosťou, nie posadnutosťou, trestom alebo otravnou nutnosťou. Navyše je známe, že len cvičením sa nechudne, len sa formuje a spevňuje postava. K chudnutiu je potrebné pridať aj sledovanie jedálnička.

posilnovanie, cvicenie, workout

  1. Podľa mňa je základ vyvarovať sa čo najviac priem. spracovaných potravín, t. j. plných chémie, soli, cukru… To znamená jesť hlavne jednoduché prírodné, prirodzené veci – potom už ani tak veľmi nezáleží na tom, koľko obsahujú bielkovín, koľko cukrov a koľko tukov. Prírodné veci proste telo vie spracovať, zatiaľ čo s upravenými si poradiť nevie. Čiže prírodné vs. rafinované = využiteľné vs. prázdne kalórie.

  2. Je to zarážajúce, ako nielen ženy dokážu blbnúť. Väčšina z nás sa asi bude musieť skôr či neskôr zmieriť s faktom, že ak chodíme do práce / sme na materskej ak tomu sa staráme o domácnosť a pod, máme obmedzené finančné zdroje a skráľujúce procedúry, asi nikdy nebudeme vyzerať ako filmové hviezdy na obálke časopisu. Škoda, že pravdepodobne veľká časť žien k tomu dôjde až po dlhom období výčitiek, skúšania všetkého možného i nemožného, niekedy aj nenávisti k sebe samej a k svojmu telu

    Môj recept je jednoduchý a funguje :)

    Rozumne jesť (neprejedať sa a skúsiť si miesto zákuskov dať ovocie), každý deň sa aspoň 30 minút poctivo hýbať (napríklad taká svižná prechádzka do práce), piť zdravo (džúsy a malinovky vymeniť za pramenitú vodu a minerálky), mať poriadok vo svojich veciach a vzťahoch a aj vďaka tomu sa cítiť dobre… A samozrejme sa nebrať až tak moc vážne :)

    Prečo sa stále musíme naháňať za nejakým neodsažitelným ideálom? Navyše sa stavím, že keby ste väčšinu tých hviezd, ktorým sa snažíte priblížiť, stretli v reále zas taká sláva by to nebola. Photoshop je mocný čarodej :)