ako vybrať zdravú šunku | butterbell.com

Ako vybrať zdravú šunku

Šunka má povesť zdravého pokrmu, lenže to neplatí všeobecne, niektoré dokonca môžu zdraviu škodiť. Supermarkety ponúkajú desiatky druhov šunky, ale namiesto mäsa si môžete domov priniesť slanú vodu. A to zdraviu veľmi neprospieva, skôr naopak. Ako vybrať zdravú šunku?

bio šunka

Podľa čoho vyberať kvalitnú šunku?

V prvom rade čítajte zloženie šunky na štítkoch, sledujte obsah čistých svalových bielkovín, tuku, soli a množstvo vody. Obsah čistých svalových bielkovín vypovedá o množstve mäsa, z ktorého bola šunka vyrobená. Čím je ich menej, tým je šunka menej mäsová. Pri balených výrobkoch sa zorientujete okamžite, pretože akosť musí byť uvedená na obale. Pri pultovom predaji by mali byť údaje na štítku z váhy, ktorý vám predavač po zabalení nalepí na tovar. Ak na obale niektorý z údajov chýba, takú šunku nekupujte.

Nenechajte sa zmýliť, tým že je šunka pekne ružová. Krásna ružová farba naznačuje vysoký obsah dusitanu sodného (E 250), ktorý vracia šunke farbu stratenú pri spracovaní. Farba nie je teda to, čo rozhoduje o kvalite šunky. Treba sa dívať na svaly. Čím väčšie svaly vidíte, tým by mala byť šunka kvalitnejšia. Šunka by mala byť súdržná, krehká a určite obsahuje aj tuk, pretože ten je prirodzenou súčasťou mäsa.

Pri lacných šunkách s vysokým podielom vody, býva riziko uvoľňovania šťavy, preto výrobcovia pridávajú do šunky látky viažuce vodu ako sú prípravky z morských rias, škrobov a polyfosfátov. Zelenkasté odlesky prezrádzajú použitie polyfosfátov. Vo vysokých dávkach viažu na seba vápnik a znižujú kvalitu výrobku. Pri vákuovo balených šunkách trocha šťavy neprekáža, nesmie jej však byť veľa. Kvalitná dusená šunka nesmie byť suchá, ale ani púšťať šťavu.

kvalitna sunka

Čo by mala obsahovať zdravá šunka?

Veľa mäsa, málo tuku, soli a vody. Podľa podielu bielkovín, teda čistej svalovej hmoty, sa šunky delia do troch kategórií na štandardné, výberové a špeciálne. Kupujte šunky výberovej a špeciálnej kvality. Na rozdiel od šunky štandardnej kvality neobsahujú škroby, farbivá a rastlinné či iné živočíšne bielkoviny. Zároveň majú aj vyšší podiel čistých svalových bielkovín, teda viac kvalitného mäsa.

Štandardná šunka má 10 % čistých svalových bielkovín, čo znamená menej mäsa a viac náhrad, je cenovo najdostupnejšia.

Výberová šunka má minimálne 13 % čistých svalových bielkovín, aj vizuálne sa líši od štandardnej. Kusy mäsa sú viditeľnejšie a keď plátok pretrhnete, jasne vidieť svalové vlákna.

Špeciálna šunka má viac ako 16 % čistých svalových bielkovín (pre porovnanie čistá svalovina má 20 % bielkoviny) a neobsahuje farbivá, škroby ani rastlinné či iné živočíšne bielkoviny. Sú to najdrahšie šunky, platíte však za mäso, nie vodu a chémiu.

Kritéria zdravej šunky
– Viac ako 90 % mäsa
– Tuk medzi 3 % až 5 %
– Soľ menej ako 2,5 % (ak má viac, kupujete zbytočne slaný výrobok)

Môže byť šunka lacnejšia ako mäso, z ktorého by mala byť vyrobená?

Ak je cena šunky o polovicu nižšia, ako je cena mäsa, z ktorého je podľa výrobcu vyrobená, niečo tu nesedí. Pri výbere šunky si skúste najskôr pozrieť ceny za kilogram porciovaného mäsa a hneď budete múdrejší. Nízka cena býva spoľahlivým ukazovateľom nízkej kvality. Treba spomenúť, že drahší výrobok neznamená automaticky kvalitu, ale pravdepodobnosť je určite vyššia.

Nákupom kvalitnej šunky tiež ušetríte

Šunka s obsahom mäsa presahujúcim 90 %, stála 8,59 € za kilogram. Šunka, ktorá obsahovala len 50 % mäsa stále síce len na 5,80 € za kilogram, ale v skutočnosti bola takmer dvojnásobne drahšia ako 90 % šunka. Za mäso a bielkoviny v lacnej šunke zaplatíte podstatne viac ako v šunke, ktorá je na prvý pohľad drahšia.

Bio alebo wellness šunka

Šunka v kvalite bio sa od bežnej šunky odlišuje tým, že neobsahuje dusitany a dusičnany, iba morskú soľ. Správna farba biošunky je jemne ružová, ale môže byť aj hnedá alebo sivá, čo je prirodzená farba mäsa, ktoré prešlo varením alebo údením.

Šunky kategórie wellness patria medzi takzvané funkčné mäsové výrobky. Majú nižší obsah niektorých prídavných látok a tuku. Kým v bežnej bravčovej šunke je asi 10 % tuku, vo wellness šunke len okolo 5 %. Namiesto bežnej soli je použitá morská soľ. Neobsahuje konzervačné látky. Niektorí výrobcovia pridávajú do šunky inulín, látku, ktorá pomáha znižovať cholesterol.

dusena sunka

Aj keď si vyberiete zdravú šunku, ešte to neznamená, že by ste ju mali jesť od rána do večera. Ako pri všetkom platí – jesť s mierou, dôležitý je predovšetkým pestrý jedálniček. Za jednu porciu je považované 50 až 80 gramov šunky. Ak si zvolíte kvalitnú potravinu, nemusíte sa báť, že s desiatimi dekami šunky zjete aj niekoľko gramov chémie.