správny pitný režim

Správny pitný režim

Voda nie je všeliekom, ale pre perfektné zdravie a štíhlu líniu je nevyhnutná. Koľko vody by ste mali vypiť behom dňa? Ako si nastaviť správny pitný režim? Vzhľadom k tomu, vaše telo sa skladá z približne 60 % vody, a väčšina tejto vody sa nachádza vnútri vašich buniek. Aby telo zostalo v tip-top stave, je dôležité, aby bolo stále hydratované.

Vodu strácame nepretržite, potením, dýchaním, močom, stolicou a tieto straty treba nahradiť. Keď sa váš príjem vody sa nerovná vášmu výdaju, môžete dôjsť k dehydratácii. Fluidné straty sú výraznejšie v teplejších klimatických podmienkach, pri namáhavom cvičení, pri chorobe, v tehotenstve, pri dojčení, vo vysokých nadmorských výškach, a u starších osôb, ktorých pocit smädu nebýva tak zjavný.

Sledujte svoju hydratáciu

Hydratácia je kontinuálny proces. Ak pociťujete smäd, už ste pravdepodobne mierne dehydrovaní. Rovnako ak máte tmavý moč, je jasné, že nemáte dostatok vody.

Koľko vody by ste mali vypiť?

Váš denný príjem vody by mal zodpovedať jej stratám (potením, močením…) Ak nie, môže dôjsť k dehydratácii. Veľký smäd, suché ústa a pokožka, búšenie srdca, bolesť hlavy a zmätenosť, sú najčastejšími prejavmi dehydratácie. Ak vás začína bolieť hlava, skôr ako siahnete po Ibalgine, skúste vypiť dva poháre čistej vody. Voda je aj tepelným regulátorom organizmu, takže ak ste veľmi dehydratovaní, vaša teplota môže priveľmi stúpnuť , čo môže ublížim obličkám a poškodiť ďalšie orgány.

Koľko čistej vody treba vypiť? Aby vaše telo zostalo hydratované je potrebné vypiť 8 pohárov vody. Presné množstvo závisí od vášho spôsobu života, veku, zdravotného stavu, aktivity, životného prostredia a, samozrejme, aj od toho, čo jete.

Pamätajte, že najlepším zdrojom vody je čistá voda. Nie malinovky, džúsy, diétna kola, káva, alkohol alebo energetické nápoje. Ak máte radi rôzne ochutené nápoje, vyrobte si vlastné. Do čistej vody skúste vytlačiť citrón alebo roztlačiť rôzne bobuľové ovocie, pridať štipku zázvoru, škorice alebo kurkumy.

domáca limonáda

Zrátané a podčiarknuté: snažte sa piť skôr, než dostanete smäd, ale nie nasilu. Vždy počúvajte svoje telo.

Môj pitný režim

Inšpirovala ma herečka Cameron Diaz. Každý večer, skôr ako idem spať, naplním si veľký sklenený pohár vody a postavím ho na poličku v kúpeľni. Prvú vec, ktorú ráno urobím hneď po vyčistený zubov, je, že ju vypijem. Počas spánku sa z tela dýchaním odparí veľké množstvo vody, preto je veľmi dôležité, rehydratovať sa čo najskôr po prebudení. Len čo ten pohár vody vypijem, okamžite to pocítim. Všetky moje bunky sa naplnia vodou, prevlhčia sa mi oči aj nos, zmizne pocit sucha v ústach a čo je najlepšie, voda mi nakopne tráviaci systém.

Keď je pohár prázdny, opäť ho naplním a ešte behom rána vypijem. Pijem filtrovanú vodu izbovej teploty, niekedy s citrónom, ale častejšie čistú.

Počas dňa mám čistú vodu v sklenenej fľaši a snažím sa ju mať stále po ruke.