dietna kola

Prečo je 99 % ľudí, ktorí pijú light nápoje tučných?

Ukážte mi jedného človeka, ktorý nemá rád Coca-Colu, Pepsi, Sprite alebo akýkoľvek iný typ nealkoholických sladkých nápojov? A koľko ľudí poznáte, ktorí pijú ich „diétnu“ verziu? Veľa! A ani nemusia byť tuční, aby si svedomito strážili príjem cukru, a preto prepli na verziu light. Ale sú tieto „diétne“ nápoje naozaj zdravšie alebo vás robia tučnejšími? Prečítajte si prečo je 99% ľudí, ktorí pijú light nápoje tučných.

Prečo je 99 % ľudí, ktorí pijú light nápoje tučných?

Light nápoje spôsobujú tučnotu 

Ľudia pijúci nízkokalorické diétne nápoje sú stále tuční alebo začínajú priberať, pretože sladké nápoje narúšajú prirodzené telesné mechanizmy pre kontrolu chuti do jedla a kontrolu hladiny glukózy v krvi. Vypitím „light“ nápoja cez svoje chuťové bunky pošlete mozgu správu, že ste práve prehltli pol litra energeticky bohatého cukrového roztoku, ale telo veľmi rýchlo zistí, že bolo oklamané a že žiadne z očakávaných kalórií nemá k dispozícii aby ich mohol premeniť na energiu. Náš mozog je totiž naprogramovaný tak, že keď zistí sladkú chuť, očakáva kalórie a uhľohydráty. Keď je nedostane, spustí pocit hladu.

kola light | google.com

Aj keď si naivne myslíte, že pitie diétnej koly uspokojí vašu túžbu po sladkom a vďaka vyhýbaniu sa cukru nebudete priberať, v skutočnosti si len zvyšujete chuť do jedla. Budete chcieť jesť častejšie, väčšie porcie a pravdepodobne piť viac „diétnej“ koly.

Sladené nápoje

Rozhodli ste sa svoje telo „neklamať“ sladkou chuťou vytvorenou pomocou aspartamu a dáte si radšej klasický sladený nápoj? Tu je pár dôvodov, prečo to nie je dobrý nápad.

Nadváha!

Energia zo sladených nápojov sa pripočítava k energii zo skonzumovaného jedla. Každý jej nespotrebovaný nadbytok sa ukladá vo forme tuku. Len tým, že budete pravidelne piť sladené nápoje priberiete ročne až 5 kg.

Poruchy trávenia!

Ak vypijete sladený nápoj vtedy, keď organizmus spracúva potravu, proces trávenia sa výrazne spomalí, pretože telo si musí najprv poradiť s novou energiou z cukru zo sladeného nápoja. Keď to urobíte niekoľkokrát denne, výsledkom budú poruchy trávenia.

Osteoporóza!

Nadmerný príjem cukru zo sladených nápojov odbúrava vápnik. Pokles vápnika sa negatívne odrazí na kostiach, ktoré začnú slabnúť a rednúť. Jednoducho povedané, s každou ďalšou fľašou sladeného nápoja si koledujete o poriadny malér s kosťami.

Škaredé zuby!

S ph 3,2 majú sladené kolové nápoje veľmi kyslé ph (pre porovnanie kyselina má ph 1 a voda ph 7). Kyseliny ľahko rozpúšťajú zubnú sklovinu a to, že je nápoj light na veci nič nemení. Zuby sú viac náchylné k žltnutiu a kazom.

Smäd!

Sladeného nápoja dokážete na posedenie vypiť aj liter a stále nemáte dosť? Vysvetlenie je jednoduché. Cukor totiž spomaľuje vstrebávanie vody do organizmu, čo vyvoláva neutíchajúcu túžbu po vode. Áno, presne preto sa nemôžete nabažiť toho ľadového čaju či koly. Vedeli ste, že v bežnej 1,5 litrovej fľaši ľadového čaju sa nachádza až 12 lyžičiek cukru?

sladené nápoje | facebook.com

Éčka!

Sladené malinovky obsahujú veľa éčok a farbív. Mali by sa im vyhýbať najmä tí, ktorí trpia migrénami, alergici a ľudia precitlivení na niektoré látky a samozrejme hyperaktívne deti.

Čím vystriedať sladené nápoje?

Pite čistú vodu alebo nesladené minerálky. Slovensko má kvalitnú a zdravú vodu a tiež množstvo minerálnych prameňov. Ak sa vám čistá voda zunuje, potom skúste piť čaje. Jednotvárnosť v tomto smere určite nehrozí. Stačí zavítať do dobrej čajovne a vybrať si z množstva kvalitných sypaných čajov. Ak predsa len zatúžite po niečom sladkom, doprajte si kvalitné džúsy bez pridaného cukru a umelých prísad. S dobrým pocitom, že takto svojmu telu neškodíte, ale pomáhate sa vám na sladké bublinkové nápoje bude zabúdať oveľa jednoduchšie.

  1. Light = aspartám
    Aspartam chutí hnusne, takže všetky výrobky s ním obchádzam veľkým oblúkom. Vo väčších množstvách navyše nie je jeho konzumácia bez rizika. Keď cola, tak poctivá, ale nie denne, to je jasné.