5 mýtov o jedle | invoip.com

5 mýtov o jedle odhalených

O jedle a zdravej výžive existuje veľa mýtov a poloprávd. Vedci nás denne zásobujú zaručene pravdivými informáciami o škodlivosti toho či onoho, aby sme sa onedlho niekde dočítali, že to už dávno neplatí. A tak nevieme, čomu veriť a ako sa rozhodnúť. Prečítajte si zažité tvrdenia o jedle, ktoré boli v poslednej dobe vyvrátené.

5 mýtov o jedle 

1. Po zemiakoch sa priberá

Ešte donedávna panovalo pevné presvedčenie, že vylúčenie sacharidov zo stravy povedie k chudnutiu. Lenže práve sacharidy, obsiahnuté tiež v zemiakoch, ryži a v cestovinách, sú pre telo najlepším zdrojom energie a ich úplné vylúčenie sa vyslovene neodporúča. Ak zjete tanier zemiakov, neznamená to, že automaticky priberiete. Dôležitejšie skôr je, ako zemiaky upravujete a s čím ich jete. Určite nie je vhodné jesť zemiaky zapečené so smotanou alebo poliate maslom. Táto kombinácia samozrejme vedie k priberaniu. Takže faktom je, že po zemiakoch samotných sa nepriberá, len je potrebné dať si pozor na tuky, ktoré s nimi konzumujete.

zemiaky

2. Zaručene fungujúcou diétou je delená strava

Existuje mnoho diét založených na viere, že tráviaci systém nezvládne určitú kombináciu jedál. Obvykle počúvate, že sacharidy a bielkoviny sa spolu neznášajú. Avšak len veľmi málo jedál sú čisté sacharidy alebo bielkoviny, väčšinou ide o mix oboch. Váš tráviaci systém obsahuje veľmi šikovné enzýmy, ktoré sú perfektne schopné zvládnuť všetko jedlo, čo zjete. Diétam založeným na delení stravy preto neverte, naopak snažte sa o maximálnu pestrosť stravy, ktorú jete.

3. Najzdravšími raňajkami je ovocie

Nie je nijako vedecky podložené, že by čisto ovocné raňajky mali nejaké zdravotné alebo chudnúce výhody. Väčšina ovocia nie je príliš bohatá na také zloženie sacharidov, ktoré telo po celonočnom pôste potrebuje. Avšak ovocie je veľmi dobrým zdrojom vlákniny a vitamínov. Len si k nemu ráno doprajte ešte dávku sacharidov v podobe celozrnných obilnín. Obilniny vám pomôžu udržať energiu po väčšinu dopoludnia a ovocie plné vlákniny krásne zasýti žalúdok.

 ovocie na ranajky

4. Existujú jedlá, po ktorých sa chudne

Keby to bola pravda, asi by všetci jedli len tieto „zázračné“ potraviny. Asi ste už počuli, že grapefruity, ananásy či morské riasy majú zvláštnu moc spaľovať telesný tuk. Žiaľ podľa vedcov z Deakinskej univerzity je to len zbožné želanie. Najbližšie tomuto mýtu je diéta založená na zvýšenom príjme vlákniny. Jej konzumácia totiž poskytuje pocit plnosti s minimom kalórií, takže vás neprepadá pocit hladu tak často. Napchávaním sa vlákninou teda priamo neschudnete, ale ste na dobrej ceste.

5. Pitie počas jedla spomaľuje trávenie

Tento predsudok sa opiera o teóriu, že tekutina zriedi žalúdočné šťavy, čím sa spomalí trávenie, a to povedie k priberaniu. Dôkaz, ktorý by túto teóriu potvrdil, neexituje, ba práve naopak. Vedci sa zhodujú, že pitie počas jedla skôr tráveniu pomáha. Trávenie nespomalí ani popíjanie alkoholických nápojov počas obeda, ale to už vedie k priberaniu. Nie je totiž mýtom, že alkoholické nápoje sú veľmi kalorické. Pravdou však je, že túto schopnosť majú, aj keď nimi nezapíjame jedlo.