citrony na chudnutie

Citróny a chudnutie

Citróny sú vdaka širokému spektru účinných látok skvelým prírodným liekom na zažívacie problémy. Dokážu stimulovať tvorbu žlče, čim efektívne naštartujú trávenie, a tak prospievajú vášmu zdraviu a zároveň pomáhajú pri chudnutí. Prečítajte si skvelé recepty na detoxikačné vody s citrónom.

citrony chudnutie

Citróny sú zdrojom kyseliny askorbovej a citrónovej. Obsahujú aj ďalšie vitamíny (A, B), minerály (draslik, med, železo), bohaté sú na pektín a antibakteriálne látky. Pôsobia ako efektívny antioxidant a posilňujú srdce, v tele eliminujú karcinogénne bunky, sú účinné pri zažívacích problémoch a hnačkách, tlmia vírusové ochorenia i bolesti hlavy.

Tipy na nákup a skladovanie

Pri výbere citrónov treba mat na zreteli najmä ich veľkosť, farbu a váhu. Stredne veľké plody sú spravidla aromaticky intenzívnejšie a chuťovo výraznejšie. Žiarivá svetložltá farba vypovedá o ich optimálnej čerstvosti. Ak majú tmavší nádych, potom sú prezreté a menej kyslé. Ukazovateľom šťavnatosti plodov je váha. Čím sú ťažšie, tým obsahujú viac šťavy.

Citróny sa odporúča skladovať na chladnom a dostatočne vetranom mieste. V takýchto podmienkach vydržia v pôvodnom stave približne jeden týždeň. Celé citróny by sa nemali dávať do chladničky. Vplyvom nízkych teplôt strácajú typckú vôňu a rýchlo vysychajú. Výnimkou sú rozrezané citróny, ktoré treba reznou plochou položiť na keramický tanierik a vložiť do spodnej časti chladničky.

citrony skladovanie

Voda funguje ako prírodný detox, ale kombinácia s citrónom, ju robí skvelým prostriedkom na efektívne chudnutie.

Pite vodu s citrónom ráno na lačno

Prvá vec na naštartovanie vášho programu chudnutia, ktorú by ste mali urobiť, je vypitie pohára čistej vody s citrónom hneď po zobudení. To pomôže tráveniu a urýchli metabolizmus, ktorý bude spaľovať viac kalórií a pomôže vám schudnúť.

voda s citronom

Recept na citrónovú vodu:
• Citrónová šťava – 2 polievkové lyžice
• Voda – 250 ml

Citrónová šťava, javorový sirup a kajenské korenie na chudnutie

Kajenské korenie sa osvedčilo ako prírodný prostriedok na chudnutie. Potláča chuť do jedla, podnecuje metabolizmus a pomáha spaľovať viac kalórií, a tak pomáha zbaviť sa prebytočných kíl. Javorový sirup pomáha na dobré trávenie, ktoré je pri schudnutí dôležité.

citronova voda s kajenskym korenim

Recept na citrónovú vodu s kajesnkým korením
• Citrónová šťava – 2 polievkové lyžice
• Organický javorový sirup – 2 polievkové lyžice
• Kajenské korenie – na špičku noža
• Voda – 250 ml

Citrónová voda s mätou

Vitamín C v citróne urýchľuje metabolické procesy zatiaľ čo mäta podporuje zažívanie. Príchuť mäty aktivuje slinné žľazy, čo vedie k väčšej produkcii tráviacich enzýmov, a tým uľahčuje trávenie. Dobré trávenie vždy riadi priberanie na váhe, pretože nepotrebné veci idú von z tela ako odpad.

voda s citronom a  matou

Recept na citrónovú vodu s mätou na lepšie trávenie
• Voda – 250 ml
• Citrónová šťava – 2 polievkové lyžice
• Čerstvé lístky mäty – hrsť

Citrónová voda s uhorkou 

Uhorka je nízkokalorická potravina a má vlastnosti, ktoré udržujú telo alkalické. Pôsobí tiež ako diuretikum, a tým vyplavuje viac toxínov a podporuje tráviaci systém tela. Konzumácia uhorky v akejkoľvek podobe zvyšuje rýchlosť metabolizmu tela a pomôže vám schudnúť.

citronova voda s uhorkou na chudnutie

Recept na citrónovú vodu s uhorkou
• Pohár vody – 250 ml
• Plátky uhorky – 4
• Plátky bio citróna – 3 (ak nemáte bio citróny, musíte kôru ošúpať)

Citrónová voda s Aloe Vera

Aloe vera reguluje hladinu cukru v krvi, jeden z hlavných príčin nárastu telesnej hmotnosti.

aloe-vera na chudnutie

Recept na citrónovú vodu s aloe vera
• Aloe vera pravá – 2 polievkové lyžice gélu z listu rastliny (Použite len aloe pravú!)
• Citrónová šťava – 2 polievkové lyžice
• Voda – 250 ml

Citróny a chudnutie

Nie sú tieto detox citrónové vody úžasné? Áno sú! Odplavujú toxíny z tela, zrýchľujú metabolizmus, pomáhajú schudnúť, no zároveň poskytujú mnoho mnoho ďalších výhod pre telo, pokožku a celkové zdravie človeka. Takže, čo ešte čakáte? Choďte si niektorú prichystať.