jarný detox, očistný post,

Jarný pôst – prirodzený detox pre telo a dušu

Najlepším, najjednoduchším a vlastne aj najlacnejším spôsobom ozdravnej očisty nášho organizmu je pôst, pri ktorom sa z tela vyplavia jedy a škodlivé látky, ktoré ho zaťažovali. Stačí týždeň a zistíte, že zmizli tukové vankúšiky a ručička na váhe ukazuje o dve-tri kilá menej. Schudnete a budete vyzerať a aj cítiť sa lepšie.

detox voda

Keď sa postíme, žijeme zo svojich tukových zásob, z ktorých si telo berie všetko, čo potrebuje na získanie energie. Pritom sa odbúravajú odpadové škodlivé látky, ktoré sa viažu na tuky a pomocou veľkého množstva tekutín, ktoré pri pôste pijeme, sa vyplavia z tela. Zmizne zápcha, únava či nervová labilita. Pokožka zružovie, vyčistí sa a bude svieža. Celulitída tiež viditeľne ustúpi.

Pôst neznamená hladovku, ale neprijímanie tuhej stravy. Pôst je prirodzený spôsob liečby. Nechajte aj vy vaše bunky a orgány vydýchnuť a zotaviť sa.

Týždenný pôst má tieto pravidlá

  • Nič nejesť, zato piť výrazne viac ako si vyžaduje pocit smädu – najmenej dva litre denne. Popri čistej vode to môže byť nesladený čaj, zeleninový vývar a zriedené ovocné a zeleninové šťavy (iba doma odšťavené).
  • Zriecť sa všetkých povzbudzujúcich prostriedkov, ktoré dráždia žalúdok – kávy, silného čierneho čaju, alkoholu a cigariet.
  • Dožičiť si všetko, pri čom sa dobre cítite. Vystresovaní ľudia by mali veľa spať, tí, čo sú nabití energiou zasa chodiť na prechádzky.

STRAVOVACÍ PLÁN

Odľahčovací deň

Tento deň by mal uľahčiť prípravu organizmu na „nejedenie“. Rozdeľte si na 5 častí malé množstvo ľahkej stravy (napr. varené zemiaky alebo zeleninovú polievku bez cestovín), len toľko, aby ste sa nasýtili. Ak vydržíte skúste jesť už v tento deň len ovocný alebo zeleninový šalát. Ku každému jedlu patrí čajová lyžička ľanových semien, ktoré urýchlia trávenie.

Pitný režim

Pite 5 x denne tekutiny, ktoré dodávajú organizmu minerálne látky a vitamíny, ktoré si telo nemôže vziať z tukových zásob.

bylinkové a ovocné čaje

Ráno: dve šálky bylinkového čaju

Predpoludním: veľa obyčajnej čistej vody

Na obed: 250 ml zriedenej zeleninovej alebo ovocnej šťavy

Popoludní: dve šálky ovocného čaju

Na večeru: 250 ml zeleninového vývaru alebo zriedenej zeleninovej šťavy

Pozor! Aj medzi týmito „jedlami“ pite stále čistú vodu – radšej viac, než sa vám žiada. Čím viac tekutín vypijete, tým dôkladnejšie sa vyplavia z tela škodlivé látky.

Tip: Čistú vodu si môžete jemne dochutiť plátkami pomaranča, citróna, uhorky, mäty. Prípadne vymyslite svoje vlastné kombinácie.

voda s citronom

Jarný pôst – prirodzený detox pre telo a dušu

1. pôstny deň

Dôkladným prečistením čriev v prvý pôstny deň prepne telo z „príjmu“ na „výdaj“. Tým sa stratí aj pocit hladu. Na povzbudenie trávenia vypite ráno pohár šťavy z kyslej kapusty, srvátky, kyslého mlieka alebo roztok z Glauberovej soli (síran sodný alebo síran horečnatý).  30 g Glauberovej horkej soli rozrieďte v ¾ litri teplej vody, ktorý vypijete v priebehu 15 minút. Glauberovu soľ využívajú herečky a modelky pre udržanie štíhlej línie a peknej pleti, pretože má laxatívne a prečisťujúce účinky. Pravdepodobne sa budete cítiť touto zmenou unavení, preto radšej zostaňte doma.

2. pôstny deň

V tento deň sa začína samoočista tela, predovšetkým cez najväčší vylučovací orgán – pokožku. Pravdepodobne sa to prejaví zápachom tela alebo z úst. Preto sa treba dva krát denne sprchovať a vyplachovať ústa citrónovou vodou. Pre mnohých je to deň pochybností: často myslíte na jedlo, ste nepokojní. Odporúčame čím viac piť, to zaženie pocity hladu. Prípadne vypiť roztok z Glauberovej soli. Prechádzka vám urobí dobre.

3. pôstny deň

Dnes vnútorná očista beží na plné obrátky. Podporte trávenie ráno roztokom z Glauberovej soli. Môžete robiť všetko, na čo máte chuť – športovať, ísť na prechádzku alebo leňošiť.

4. pôstny deň

Predovšetkým tí štíhlejší môžu tento deň pocítiť hlad. V tomto prípade vypite malými dúškami pohár čerstvého nepasterizovaného mlieka.

5. pôstny deň

Už ste takmer v cieli. Dnes i môžete kúpiť prvé potraviny na najbližšie dva dni – budete prekvapení, ako ľahostajne prejdete popri sladkostiach. Už viete, že sa výborne cítite aj bez jedla, že chute zmizli ako šibnutím čarovného prútika.

detox nápoj

1. navykací deň

V uplynulých dňoch telo nevytváralo takmer nijaké tráviace šťavy. Prudký prechod na normálnu stravu by preto mohol viesť k ťažkostiam. Jedzte len veľmi ľahkú potravu a stále veľa pite.

Jedálniček pre 1. navykací deň:

Ráno:  2 šálky bylinkového čaju

Predpoludním: jedno jablko

Na obed: tanier zeleninovej polievky so závarkou

Popoludní: 2 šálky ovocného čaju

Na večeru: tanier rajčiakovej polievky, pohár mlieka s čajovou lyžičkou ľanového semienka a plátok tmavého celozrnného chleba.

jablková šťava

2. navykací deň

Možno sa necítite tak fit ako v posledný pôstny deň. Na príčine je prechod z pôstu na jedenie. Spravidla sa dostaví normálna stolica. Ak nie, pomôže pohár vody so šťavou z kyslej kapusty zmiešaný v pomere 1:1. Okrem toho pomôžu namočené sušené slivky a strava bohatá na balastné látky so zeleninou, celozrnným pečivom a pšeničnými klíčkami.

Jedálny lístok pre 2. navykací deň:

Ráno:  tanier polievky z otrúb (do 1 l silného zeleninového alebo kuracieho vývaru pridáme 50 g ovsených otrúb a 10 minút povaríme) , 50 g bylinkového tvarohu s dvoma plátkami knäckebrotu

Predpoludním: veľa minerálky alebo nesladeného čaju

Na obed: v šupe uvarené zemiaky, dusenú mrkvu a hlávkový šalát

Popoludní: veľa minerálky alebo nesladeného čaju

Na večeru: zeleninová polievka, surová nastrúhaná mrkva, plátok knäckebrotu, pohár polotučného mlieka

Od zajtra sa vráťte k normálnej, ale podľa možností, ľahšej strave.

lahky salat na chudnutie

  1. Karol_Michalovsky 1. apríla 2013 o 15:05

    Hippokrates je známy aj vetou: Čo hlad nevylieči, nič nevylieči! Pôst ako liek sa v dávnych časoch bežne ordinoval.
    Každému zdravému človeku radím vyskúšať si najskôr jednodňový pôst, kedy bude piť len čistú vodu, zriedené zeleninové a ovocné šťavy. Ak vás po takomto pôstnom dni trápi nanajvýš mierna bolesť hlavy, po dvoch-troch týždňoch pokračoujte 3 dňami pôstu. Neskôr postupne držte pôst aj celých 7 dní dva-trikrát do roka. Je dôležité neponáhľať sa so zvyšovaním pôstnych dní.

  2. pôst, keď už, tak je najlepšie držať podľa fázy mesiaca

  3. práve premýšľam čo by som zožral aby som schudol :)