víkendová diéta s hruškami

Víkendová diéta s hruškami

Hrušky sú ideálnym ovocím pre tých, ktorí majú radi sladké, ale nechcú priberať. Vďaka vysokému podielu vody okolo 84 % má hruška nízku energetickú hodnotu, v 100 g sa nachádza len 60 kcal. Pretože hrušky majú mierny diuretický a očistný účinok sú vhodné pri redukčných diétach. Skúste rýchlu víkendovú diétu s hruškami. Budete sa cítiť ľahšie a sviežejšie. Inšpirujte sa našimi tipmi na hruškový jedálniček.

zelené hrušky

V hruškách sa nachádza vitamín A, E a B, ako aj dôležité minerály: draslík, jód, horčík a železo. Taktiež sú hrušky dobrým zdrojom stopových prvkov: medi, mangánu a v menšej miere aj zinku.

Hrušky sú zásobárňou vlákniny, jej obsah je takmer rovnaký ako u jabĺk, ale na rozdiel od nich hrušky obsahujú väčšie množstvo nerozpustnej vlákniny bohatej na lignín. (Rozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a nerozpustná má laxatívne účinky.)

Zrelé hrušky sú ľahko stráviteľné. Je dokázané, že už po 90 minútach od zjedenia sa hruška dostane do hrubého čreva. Hrušky majú mierny sťahujúci účinok, pôsobia proti hnilobným procesom v črevách, proti plynatosti čriev pri zápale hrubého čreva a proti poruchám trávenia v oblasti čriev.

hrušková šťava

Hrušky podporujú vylučovanie kyseliny močovej a iných dusíkatých látok. Vďaka alkalizujúcim účinkom je konzumácia hrušiek vhodná počas detoxikačných diét, pri ktorých treba neutralizovať zvyšky kyselín, ktoré sa v tele hromadia vplyvom nadmernej konzumácie mäsa a mäsových výrobkov.

Víkendová diéta s hruškami

Diétny jedálniček:

1. deň

Raňajky: Biely jogurt zmiešaný s nakrájanou hruškou a lyžičkou medu
Obed: Ľadový šalát s vlašskými orechmi, hruškou, narýchlo opečeným kuracím mäsom
Večera: Hruška dusená vo víne so škoricou, klinčekmi, pomarančovou šťavou a troškou medu

2. deň

Raňajky: 2 zrelé hrušky
Obed: Ľadový šalát s kúskami nízkotučného tvrdého syra a nakrájanou hruškou
Večera: Ovocný šalát z hrušky, jablka, hrozienok a vlašských orechov

3. deň

Raňajky: Nízkotučný tvaroh zmiešaný so škoricou, lyžičkou medu a nakrájanými hruškami
Obed: Hrušky zapečené so syrom, plátok celozrnného chleba
Večera: Jogurtový dezert s hruškami (do pohára vrstvite ovsené vločky, biely jogurt, hrušky a orechy – nechajte postáť v chlade 20 minút)

dusené hrušky s ovesnými vločkami

Hrušky je potrebné dobre požuť, najmä tie, ktoré sú tvrdé a majú zrnitú štruktúru. Ak ich ošúpete, stratia svoj diuretický účinok. Varené sú ľahšie stráviteľné, ale varením sa zničí väčšina vitamínov, kým cukry a minerály zostanú nedotknuté.

Ak máte doma kvalitný odšťavovač, určite skúste hrušky odšťaviť. Hruškový džús čistí dutiny a odplavuje hlien z tela von. Čerstvá hrušková šťava Vám môže pomôcť aj pri bolestiach hrdla. V kombinácií s medom a po zohriatí lieči aj choré hlasivky.

domáca hrušková šťava

  1. Hrusticky milujem a este sa po nich nepribera jupi :) :) :)