kniha Dukanova dieta

Dukanova diéta: Ako to funguje

Isto nie je prekvapujúce, že i Dukanova diéta patrí k tým diétam na chudnutie, ktoré majú svojich zástancov i odporcov. Nesie so sebou prísľub a aj množstvo dôkazov dietárok, že vďaka nej schudnete, rovnako veľa je však aj prípadov dietárok, ktoré ju ukončili kvôli rôznym zdravotným problémom. Odhaľte tajomstvo Dukanovej diéty a zistite ako sa s Dukanovou diétou vlastne chudne.

4 fázy Dukanovej diéty

Počas Dukanovej diéty si musíte prejsť štyrmi fázami.

Štyri fázy Dukanovej diéty

1. fáza 

Prvá fáza Dukanovej diéty podporuje rýchle chudnutie vďaka príjmu výhradne nízkotučných bielkovín. Táto fáza je určená na to, aby sa vaše telo dostalo do stavu ketózy, čo znamená, že začne metabolizovať tuk rýchlejšie, než je obvyklé. V tejto fáze môžete byť max. 10 dní. Dĺžka prvej fázy závisí od toho, koľko chcete schudnúť (-5 kg = 2 dni, – 5 až -10 kg = 3 dni, -20 kg = 5 dní, viac ako -20 kg = 7 dní.) Očakávaný úbytok hmotnosti je 4 kg za 5 dní.

2. fáza

Druhá fáza Dukanovej diéty by mala trvať niekoľko mesiacov, v závislosti od toho ako sa vaše telo adaptuje na nový stravovací systém a koľko chcete schudnúť. Dukane odporúča zostať v tejto fáze dovtedy, kým neschudnete toľko, koľko ste chceli. Očakávaný úbytok v tejto fáze je 1 kg za týždeň.

3. fáza

Tretia fáza Dukanovej ditéy je dôležitým obdobím medzi chudnutím a udržaní dosiahnutej hmotnosti. Kniha Dukanova diéta varuje, že je to obdobie, kedy je vaše telo veľmi citlivé na priberanie. Ak v tretej fáze vydržíte za každé schudnuté kilo 10 dní, vyhnete sa jojo efektu. V tejto fáze sa neráta s úbytkom hmotnosti.

4. fáza

Štvrtá fáza Dukanovej diéty je udržiavacia a mala by byť celoživotná. Kniha Dukanova diéta hovorí, že ak budete dodržiavať tri zásady: raz týždenne jeden výlučne bielkovinový deň, 3 lyžice ovsených otrúb denne, zrieknutie sa výťahov, udržíte si schudnutú váhu a už nepriberiete.

Tí, čo držia Dukanovu diétu schudnú veľmi rýchlo – v prvej fáze je to v priemere 0,5 kg denne. Dukan v knihe uvádza, že tento úbytok ľudí veľmi motivuje a pomáha v diéte pokračovať. Ďalej sľubuje, že hlad zmizne už po treťom dni dodržiavania Dukanovej diéty. Avšak kniha Dukanova diéta rovnako varuje, že ľudia, ktorí dodržujú Dukanovu diétu môžu trpieť zápachom z úst (zlým dychom), zápchou, suchom v ústach, únavou a ďalšími dôsledkami držania nízkosacharidovej a vysokoproteínovej diéty.

dukanova diéta v 350 receptoch, dukanova dieta kniha

Dukanova diéta: podnet na premýšľanie

Nie je pochýb, že táto veľmi reštriktívna diéta povedie k strate hmotnosti, ak ju budete skutočne dodržiavať. Ale odstránenie celých skupín niektorých potravín z jedálnička a nepríjemné vedľajšie účinky Dukanovej diéty, ju odsúvajú z pozície dlhodobého životného štýlu.

Proteíny sú nevyhnutou súčasťou zdravej výživy, ale nie len oni a nie samostatne. Naozaj zdravá strava obsahuje všetky skupiny potravín – zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, mliečne výrobky, chutné bielkoviny a zdravé tuky. Ľudské telo potrebuje tieto potraviny kvôli živinám, ktoré mu poskytujú.

Preskočte tento diétny výstrelok a namiesto toho zvoľte dlhodobý zdravý životný štýl – pestré a kvalitné potraviny s nízkym obsahom kalórií a pohyb.