dukanova dieta na chudnutie ako funguje

Dukanova diéta

Dukanova diéta je dnes veľmi obľúbenou metódu na chudnutie. Je vhodná pre vás? Pomôže vám schudnúť?  Pozrite si, čo môžete jesť v štyroch fázach Dukanovej diéty.

 dukanova diéta v 350 receptoch, dukanova dieta kniha

Dukanova diéta: Čo to je?

Dukanova diéta bola vytvorená francúzskym lekárom Pierrom Dukanom. Kniha o tejto diéte sa stala bestsellerom.

Dukanova diéta je založená na bielkovinách (proteínoch) a predpokladom jej úspešnosti je dodržanie štyroch po sebe nasledujúcich fáz – útočnej, výletnej, konsolidačnej a stabilizačnej. Základom každej fázy je bielkovinové jedlo, ovsené otruby, voda a 20 minút chôdze denne. Zelenina je povolená v druhej fáze, neskôr malé množstvo ovocia a celozrnných potravín. Povolené potraviny môžete jesť kedykoľvek v akomkoľvek množstve.

Dukanova diéta: Čo môžete jesť

1. fáza /útočná/

– povolené máte nízkotučné bielkoviny, 1,5 lyžice ovsených otrúb a 1,5 l vody denne. To je všetko. Môžete si vybrať z nízkotučných bielkovín – mäso (okrem bravčového a jahňacieho), ryby, hydinu, vajcia, sóju a nízkotučné mliečne výrobky.

Recept Dukanovej ditéy – Špízy zo sviečkovice
400 g sviečkovice nakrájajte na hrubšie kúsky, nastoknite na ražne, spolu s kolieskami cibule, tymianu a bobkovým listom. V útočnej fáze, keď sú povolené len čisté proteíny. môžete striedavo navliecť aj kúsky paradajok a papriky alebo šampiňónov, ale iba na ozdobu a chuť, ktorú dodajú opekanému mäsu. Zeleninu nekonzumujte.

recept dukanovej diety spizy

2. fáza /výletná/

– princípom tejto fázy je striedanie čisto bielkovinových dní (tak ako v 1. fáze) s bielkovinovo-zeleninovými dňami a 2 lyžice ovesených otrúb denne. Mrkva, hrášok, kukurica, šošovica, zemiaky, ryža sú zakázané.

3 fáza /konsolidačná/

– umožňuje zjesť každý deň neobmedzené množstvo bielkovín (vrátane bravčového a jahňacieho), zeleninu, jeden kus ovocia s nízkym obsahom cukrov, 2 plátky celozrnného chleba a 1 porciu tvrdého syra. Počas tejto fázy môžete raz za týždeň zjesť aj 1-2 porcie škrobových potravín a 1-2 akékoľvek jedlá (na čo máte chuť).

Od tejto fázy by ste mali celoživotne dodržiavať zásadu jedného výlučne bielkovinového dňa raz za týždeň – najlepšie vždy v rovnaký deň.

Recept Dukanovej diéty – Teľacia sekaná
(príprava večer, deň pred konzumáciou)
Suroviny: 500 g nízkotučnej pomletej šunky, 100 g mletého teľacieho mäsa, 4 vyšľahané vajcia ako na omeletu, 1 lyžička čerstvo pomletých zrniek ružového korenia, soľ a celé čierne korenie (5 zrniečok).
Do vyšľahaných vajec vmiešajte pomleté ružové korenie, soľ a čierne korenie. Do zmesi pridajte mäso a premiešajte. Formu na pečenie vymastite papierovou utierkou nasiaknutou troškou oleja a poprášte múkou. Vložte pripravenú mäsovú zmes. Pečte v teplovzdušnej rúre pri teplote 160 °C hodinu až hodinu a štvrt, ak máte obyčajnú rúru, tak v parnom kúpeli. Zo zmesi môžete tvarovať aj jednotlivé karbanátky.

4 fáza /stabilizačná/

– je údržbová časť diétneho plánu. Autor Dukanovej diéty sľubuje, že môžete jesť čo chcete a nepriberiete, ak budete postupovať podľa jeho pravidiel – jeden deň v týždni jedzte výlučne len nízkotučné bielkoviny (ako v prvej fáze), každý deň zjedzte 3 polievkové lyžice ovsených otrúb, každý deň absolvujte 20 minúť chôdze (zakázané je používať výťah a eskalátory).

Pri Dukanovej diéte sú povolené umelé sladidlá, octy a korenie. Pri Dukanovej diéte je odporúčané brať denne multivitamíny a minerály.

ovsene otruby, ovsene vlocky, musli