ktory chlieb je najzdravsi

Viete, ktorý chlieb je najzdravší?

Predajne potravín ponúkajú nepreberné množstvo chleba, rožkov, bagiet a ďalšieho pečiva. Prečítajte si podľa akých kritérií vyberať chlieb a pečivo.

zdravy chleba

Viete, ktorý chlieb je najzdravší?

Pri každom potravinárskom výrobku musia byť zostupne uvedené informácie, z čoho je vyrobený. Ak je teda napríklad uvedené pri chlebe, že je ražno-pšeničný, prevažuje ražná múka. Pri pšenično-ražnom zase prevažuje pšenica.
Pšeničné pečivo je biele, jemné, ľahké a veľmi žiadané. Je nutrične menej hodnotné ako pečivo ražné.
Ražné pečivo je hutnejšie, ťažšie, ale vďaka obsahu vlákniny, vitamínov a minerálov zdraviu prospešnejšie. Ak je pečivo označené ako ražné, musí obsahovať aspoň 90 % podielu výrobkov z raže.

Druhy pečiva podľa typu použitej múky
– biele (cereálne) – vyrobené z múky (najčastejšie pšeničnej)
– viaczrnné – vyrobené z viacerých druhov múky (nemusí vôbec obsahovať múku celozrnnú)
– celozrnné – obsah celozrnnej múky je aspoň 80 %
– grahamové – podiel grahamovej múky je najmenej 30 %
– špeciálne – sójové, zemiakové, s ovsenými vločkami…

kaiserka kalorie

Ako vyberať chlieb a pečivo

Najdôležitejším kritériom pri výbere pečiva je obsah vlákniny a obsah sodíka. Zdravé pečivo obsahuje čo najviac vlákniny a čo najmenší podiel sodíka.
Vláknina dobre sýti, pomáha teda pri chudnutí a má prínos aj pre diabetikov, znižuje glykemický index potravín, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha udržiavať stálu hladinu krvného cukru. Pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva a je prevenciou zápchy.
Denný príjem vlákniny dospelého človeka by mal byť aspoň 25 g.
Ak chcete pečivo s vysokým podielom vlákniny, malo by obsahovať najmenej 6 % vlákniny, teda 6 g na 100 g.

Na čo si dať pozor

Najčastejšou chybou býva, že zamieňame cereálne pečivo za celozrnné pečivo a zafarbené pečivo za tmavé. Veľakrát tiež považujeme za celozrnné pečivo to, ktoré je posypané semienkami, ale je vyrobené z bielej múky.
Vyšší obsah vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, čo znamená, že je vyrobené z celej obilky.
Ak si kupujete tzv. viaczrnné pečivo, znamená to, že je vyrobené z niekoľkých druhov múky – pšeničnej, ražnej a ovesenej, ale to nezaručuje, že tam nájdete múku celozrnnú.
Ďalšie „nebezpečenstvo“ predstavuje pečivo tmavej farby. Tmavá farba nie je zárukou pečiva celozrnného. Čo je tmavé, môže byť len zafarbené.
Niektoré z ponúkaného pečiva na prvý pohľad vyzerajú najviac ako celozrnné: majú tmavú farbu a sú na nich zrniečka. Lenže zdanie klame.

Pečivo áno, ale vyberajte

Nie je správne, aby sa ľudia pečivu vyhýbali, ako odporúčajú niektoré diéty. Musí sa len dobre vyberať. Pečivo áno, ale kvalitné a celozrnné. Celozrnné pečivo neobsahuje menej kalórií, ale vďaka vláknine zasýti viac a na dlhšiu dobu.
Podľa nutričnej pyramídy by sme za deň mali zjesť 5-11 porcií zo skupiny obilnín. Za porciu je považovaný jeden kus pečiva, krajec chleba, kopček ryže, 2 knedle, naberačka cestovín.
Z hľadiska počtu porcií za deň záleží na veku, pohlaví a výške fyzickej aktivity. Teda žena stredného veku s normálnou hmotnosťou a primeraným pohybom si môže dovoliť zjesť denne 5-6 porcií zo skupiny príloh, fyzicky aktívny, štíhly muž môže zjesť až 11 porcií.
Ak potrebujem schudnúť, je dobré počet porcií pečiva a príloh obmedziť, nie vynechávať, a to na napr. 1 kus pečiva ráno, na poludnie si dopriať prílohu (1-2 porcie) a večer si ponechať ešte jednu porciu na večeru.

chlieb a pecivo pre deti

Výber pečiva pre deti

Čo sa týka výberu pečiva pre dieťa, dôležité je kupovať pečivo bez slaného posypu, u menších detí aj bez semienok. Celozrnné pečivo môžeme zaraďovať od 2 rokov veku dieťaťa. Dôvodom je, že vyšší podiel vlákniny v strave malých detí môže spôsobiť horšie vstrebávanie železa a vápnika. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny (teda aj celozrnné pečivo) zväčšujú objem žalúdka, dobre sýti a dieťa by potom mohlo zjesť menej ďalších potravín.