naduvanie a vetry

Nadúvanie a vetry

Nadúvanie nie je nič iné ako plynové bubliny v čreve vyvolané väčšinou neúplným trávením. Nadúvajú strukoviny, kel, banány, reďkovka a všetky potraviny, na ktoré existuje v organizme alergia. Príčinou nadúvania môžu byť aj niektoré ochorenia ako alergie, zápaly čreva, podráždenie žalúdka alebo gastritída (zápal žalúdka).

Nadúvanie a vetry – najčastejšie príčiny a čomu sa vyhnúť

  • Častá konzumácia nadúvajúcich potravín.
  • Neznášanlivosť mliečneho cukru (laktózy).
  • Náhla zmena stravovacích návykov.
  • Prejedanie.
  • Nadmerný príjem jednoduchých cukrov.
  • Zlé kombinácie potravín.
  • Rýchle jedenie.
  • Nepravidelné jedenie.
  • Alkoholické nápoje.
  • Nedostatočné požutie stravy.
  • Nadmerné prehĺtanie vzduchu.
  • Jedenie v napätí a strese.
  • Nedostatočný obsah kyseliny soľnej v žalúdočnej šťave a slabé vylučovanie žlče.
  • Nestrávenie stravy, následkom čoho sa v čreve tvoria hnilobné plyny.

tenke crevo

Čo pomáha proti nadúvaniu

Vitamín B6 (pyridoxín), vitamín D a vápnik môžu pomôcť v prípade, ak nadúvanie vzniklo zlým trávením bielkovín (prejavuje sa ako riedka, sline zapáchajúca stolica), ktoré nastalo nedostatkom žalúdočných kyselín.

Vitamín D sa tvorí v koži pomocou slnečného svetla (chodievajte von), vápnik sa nachádza v sezame, kapuste, brokolici, čokoláde a orechoch, pyridoxín v obilnom zrne, pivovarských kvasniciach a zemiakoch.

Fajčenie a užívanie antikoncepčných tabletiek ničí pyridoxín a nápoje ako kola a sladené limonády, hotové pokrmy, konzervované potraviny sťažujú kvôli obsahu fosfátov zásobovanie vápnikom.

Kuchynská soľ (chlorid sodný)

Často pomáha pri nadúvaní dojčiat – stačí dať trochu soli do dojčenskej fľaše.

Ak po zjedení jedla bohatého na sacharidy (puding, cestoviny) trpíte nadúvaním, tak pridajte do jedla trochu viac soli, alebo zjedzte osolený uhorku.

Pivovarské kvasnice

Povzbudzujú trávenie, podporujú predovšetkým vyplavenie slín, takže potrava sa dostane do žalúdka a čriev už dobre predtrávená. Vyhnite sa sladkým nealkoholickým nápojom, pite zelený a čierny čaj. Ku každému obedu zjedzte čakankový alebo hlávkový šalát.

Ocot

Ocot vyvoláva tvorbu slín, a tým zlepšuje trávenie. Zmiešajte jablčný alebo hroznový ocot s medom (najlepšie s tmavým) a vodou v rovnakom pomere. Pite jeden likérový pohárik pred každým jedlom, ale pred prehltnutím podržte zmes chvíľku v ústach.

V prípade, že naďalej trpíte nadúvaním, odporúča sa príprava špeciál­neho tráviaceho octu:

Potrebujete k tomu 15 g rasce, 15 g feniklu, 30 g jemne posekaného čerstvého zázvoru a 500 mililitrov vínneho octu. Zmiešajte všetky prísady v zaváraninovom pohári. Dobre ho uzavrite a nechajte pri izbovej teplote dva týždne uležať. Potom preceďte bylinky cez filter.

Pite jeden likérový pohárik pravidelne pred jedlom.

Harmančekový čaj so sladkým drievkom

Starým domácim prostriedkom proti nadúvaniu je harmančekový čaj so sladkým drievkom.

harmancekovy caj

2 čajové lyžičky harmančekových kvetov zalejte šálkou vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Potom rozpustite v čaji 20 g sladkého drievka.

Pite 1-2 šálky denne.

Artičoky – zelenina proti nadúvaniu

Artičoky obsahujú polysacharid inulín a enzým invertázu, ktoré podpo­rujú trávenie.

articok recept

Francúzski vedci objavili v 30. rokoch minulého storočia v artičokách účinnú látku cynarín, ktorá podporuje činnosť pečene. Artičoky rýchlo zmierňujú črevné ťažkosti, ako je hnačka, zápcha a nadúvanie. Sú vhodné ako príloha na pizzu alebo súčasť šalátov a zele­ninových pokrmov.

Artičoky v paradajkovej omáčke

Prísady:

6 naložených srdiečok artičok

Na omáčku:           

2 paradajky, na špičku noža stredne ostrej horčice, 1 polievkovú lyžicu olivového oleja a vínneho octu, 1 polievkovú lyžicu posekanej petržlenovej vňate a kôpru, oregano, čierne korenie a soľ.

Príprava:

Artičoky vyberieme z marinády, osušíme, rozpolíme a 6 polovíc uložíme ako veniec okolo taniera. Paradajky sparíme a necháme na tanieri. Zatiaľ vymiešame soľ s horčicou, pokým sa soľ nerozpustí. Potom zmiešame s olejom a octom na omáčku. Paradajky olúpeme a pokrájame na malé kocky a s nasekanou petržlenovou vňaťou a kôprom pridáme do omáčky. Nako­niec omáčku okoreníme oreganom a čiernym korením a nalejeme ju na artičokové srdiečka.

Kedy navštíviť lekára

Tenké črevo má štyri metre a počas takej dlhej cesty sa môže prihodiť všeličo. Ak sa nadúvanie napriek vyššie uvedeným radám nezlepší, choďte k lekárovi. Tiež v prípade, že nadúvanie je také silné, že máte boles­ti a brucho nafúknuté ako balón. Môže ísť o vážne ochorenie tráviaceho traktu a nevyplatí sa otáľať s lekárskym vyšetrením.