ryza na chudnutie

Je biela ryža zdravá?

Ryža v celej svojej podobe je zrno. Hneď ako sú otruby a klíčky odstránené, zostane čistý škrob, ktorý sa okamžite zmení na cukor, ak nie je v spojení s proteínom a vlákninou. Môžete jesť ryžu, ak chcete schudnúť?

je ryza zdrava

Biela ryža má svoje výhody:

  • Je veľmi ľahko stráviteľná, a to aj pre ľudí s chronickým črevnými chorobami alebo inými poruchami trávenia.
  • Neobsahuje žiadny ovocný cukor, takže je to dobrou voľbou sacharidov pre ľudí s problémami malabsorpcie ovocného cukru.
  • Je lacná, jednoduchá na prípravu a ľahko dostupná.
  • Niektoré druhy ryže bývajú obohatené o vitamíny a minerály, ktoré boli odobraté v priebehu procesu mletia.

Je hnedá ryža zdravá?

Hnedá ryža je vlastne biela ryža, ktorej nebola odstránená vrchná šupka a klíčky. V tých je najviac minerálov a živín, ale zároveň aj potenciálne škodlivých látok a antiživín, ktoré dráždia črevá.

je hneda ryza zdrava

Hnedá ryža obsahuje otruby a klíčky čo znamená, že hustota živín bude vyššia ako v bielej ryži. Dobré živiny, ktoré sú v hnedej ryži je cholín, vitamín K, kyselina listová, selén, vápnik, horčík a draslík. Hnedá ryža však obsahuje fytát alebo kyselinu fytovú, ktorá nie je stráviteľná pre človeka, a blokuje schopnosť organizmu absorbovať životne dôležité minerálne látky, ako je zinok, vápnik, horčík a železo.

Ak máte chuť na ryžu, vyberte si radšej bielu.

Je ryža zdravá?

Dôvodom pre nekonzumovanie zŕn je skutočnosť, že obsahujú anti-živiny a látky, ktoré dráždia črevá. Z pohľadu rastliny sú tieto látky veľmi užitočné, pretože fungujú ako ochranná vrstva proti slnečnému žiareniu, proti škodcom a plesniam. To je jednoducho skvelé pre rastlinky, ale nie tak skvelé pre človeka, ktorý chce zrná jesť.

Každé zrnko ryže má ochrannú vonkajšiu vrstvu, ktorá obsahuje všetky mikronutrienty pre rastlinku, ale aj všetky potenciálne toxické zlúčeniny. Je to ako štíť obrnených jednotiek chrániaci škrob vnútri.  Táto vonkajšia vrstva je tmavšia ako zvyšok zrna, takže keď ju neodstránime dostaneme hnedú ryžu. Ako odstránime vonkajšiu šupku a zostane vnútorná časť, ktorá je v podstate čistý škrob. Nemá takmer žiadne živiny, ale tiež žiadne toxíny.

Biela ryža je vlastne hnedá ryža zbavená vrchnej vrstvy. Biela ryža je čistý sacharid, nemá žiadnu vlákninu, ale to neznamená, že je zlá. U ľudí s problémami črevnej flóry môžu potraviny bohaté na vlákninu niekedy spôsobiť viac škody ako prospechu, a preto biela ryža je pre nich dobrým zdrojom sacharidov.

Vzhľadom na to, že nemá žiadne antiživiny alebo látky dráždiace črevá, typické argumenty proti konzumácii zŕn pri bielej ryži neplatia. Ale… Biela ryža je iba škrob, ktorý sa zmení takmer okamžite v tráviacom systéme na cukor. Preto je vhodné kombinovať bielu ryžu s vlákninou so zeleniny a bielkovinami, čo zníži účinok škrobu.

Konzumácia hnedej ryže spomaľuje produkciu inzulínu, preto z pohľadu glykemického indexu je vhodnejšie ako biela. Na druhej strane, biela ryža robí v kombinácii s vláknitou so zeleniny a bielkovinami to isté. Biela ryža je bezpečnejšou voľbou vzhľadom na to, že nikdy neblokuje vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok, ani nedráždi váš tráviaci systém, ako hnedá ryža.

je biela ryza zdrava

Ryža v celej svojej podobe je zrno. Hneď ako sú otruby a klíčky odstránené, zostane čistý škrob, ktorý sa okamžite zmení na cukor, ak nie je v spojení s proteínom a vlákninou. Ak by ste mali voliť medzi bielou alebo hnedou ryžou, vyberte bielu.

Porovnanie výživovej hodnoty ryže a zemiakov

biela ryžabiele zemiakySladké zemiaky
Sacharidy53 gramov na 1 šálku, varená.24 gramov na 1 šálku, kocky.27 gramov na 1 šálku, nakrájame na kocky.
Vlákninanieánoáno
Fruktózanieniemalé množstvo
Autoimunitne priateľskýánonieáno
ŽivinyžiadneVysoká (najmä vitamín C)Vysoká (najmä vitamín A

ryza sacharidy chudnutie dieta

Je biela ryža zdravá?

Ak sa snažíte schudnúť, alebo hľadáte hodnotnú potravinu plnú živín a mikronutrientov, odpoveď je nie. Na druhú stranu, ak sa snažíte pribrať na váhe, alebo ak budete potrebovať nejaké extra palivo, potom odpoveď môže znieť áno.