chudnutie

10 otázok pre vášho lekára o chudnutí

Prvým krokom diétneho alebo cvičebného programu by mala byť návšteva vášho lekára. Opýtajte sa ho tieto dôležité otázky o chudnutí a získajte informácie, ktoré potrebujete.

potrebujem schudnúť

1. Prospeje mi, ak schudnem? Váš lekár vám môže dať rýchlu odpoveď. Možno vôbec nepotrebujete schudnúť, ale len vyformovať a spevniť postavu. V takom prípade je zbytočné mučiť sa diétami, ale je potrebné zamerať sa viac na pohyb.

2. Som dosť zdravá na diétu? Ak ste prekonali závažné choroby, môže vás lekár požiadať, aby ste počkali, až sa váš zdravotný stav úplne stabilizuje.

3. Koľko by som mala schudnúť? Je pravdepodobné, že váš lekár bude mať iné odporúčanie, než je vaša mienka o tom, koľko by ste mali schudnúť. Pomocou svojho lekára budete schopní nastaviť si primeraný úbytok váhy. Nie všetky ženy musia vážiť 50kg.

4. Má moja váha vplyv na moje zdravie? Nadváha vyvoláva a podporuje vznik rôznych chorôb, ako je diabetes, hypertenzia, vysoký cholesterol a pod. Opýtajte sa svojho lekára, aká diéta alebo cvičebný program môže zlepšiť váš zdravotný stav.

5. Ako sa zlepší môj zdravotný, ak schudnem? Odpoveď na túto otázku vám môže poskytnúť motiváciu pre chudnutie. Zlepšenie vášho zdravotného stavu, môže znamenať, že budete užívať menej liekov alebo budete menej často chodiť k lekárovi a na všelijaké nepríjemné vyšetrenia.

6. Koľko musím schudnúť, aby som pocítila prínos na moje zdravie? V niektorých prípadoch, môže mať len malé množstvo úbytku hmotnosti významný vplyv na vaše zdravie. Už pri úbytku 3 kíl sa budete cítiť a vyzerať lepšie.

7. Trpím ochorením, ktoré by mohlo mať vplyv na výber diétneho plánu? Existujú špecifické diétne plány, ktoré sú odporúčané pre ľudí, ktorí majú niektoré druhy ochorení. Ak trpíte napríklad cukrovkou, opýtajte sa na diétny plán, ktorý sa odporúča pre vás.

8. Existujú nejaké potraviny, ktorým by som mala vyhnúť? Niektoré lieky môžu byť menej účinné, ak budete jesť niektoré potraviny. Napríklad grapefruit sa neodporúča pre ľudí, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cholesterolu. Zapíšte si všetky potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť, a zoznam pripnite na miesto, kde ho budete mať na očiach, napríklad na chladničku.

grep

9. Som dosť zdravá na namáhavé telesné aktivity? Uistite sa, že ste dosť zdravá pre silové a kardiovaskulárne cvičenie. Ak vám lekár stanoví obmedzenia, zapíšte si ich a striktne ich dodržujte. Vyhnete sa zdravotným komplikáciám a zraneniam.

10. Ako by som mala sledovať intenzitu svojho cvičenia? Väčšina cvičebných programov vyžaduje rôzne úrovne intenzity. Ale nie všetky metódy sledovania intenzity cvičenia sú vhodné pre každého. Monitory srdcového tepu nebudú správne ukazovať tepovú frekvenciu u ľudí, ktorí berú lienky na jej zníženie. Pre istotu sa opýtajte svojho lekára.

Tento počiatočný rozhovor s lekárom by vám mal poskytnúť všetky informácie, ktoré potrebujete k začatiu vášho programu na chudnutie. Ak si v priebehu chudnutia všimnete nezvyčajné zmeny alebo nepríjemné príznaky na vašom zdravotnom stave, obráťte sa na svojho lekára.
Ak dôkladne dodržujete program na chudnutie a aj napriek tomu máte problémy schudnúť, neváhajte znovu kontaktovať svojho lekára, ktorý zistí, či nie je príčina neúspešného chudnutia vo vašom zdravotnom stave.

 

  1. Veľmi dobrý článok. Pracujem v zdravotníctve a z praxe môžem potvrdiť, že veľa ľudí si ani neuvedomuje, že neuváženou diétou a vyčerpávajúcim cvičením si môžu poškodiť zdravie.