tipy a triky na chudnutie

Vďaka týmto 10 tipom schudnete bez námahy až 10 kíl

Ak zaradíte do svojich stravovacích zvyklostí čo i len jedinú nasledujúcu radu od popredných výživových špecialistov, ušetríte 200 kalórií denne. A vďaka tejto úspore kalórií môžete schudnúť bez námahy až 10 kíl za rok. 

Vďaka týmto 10 tipom schudnete bez námahy až 10 kíl

1. Jogurt namiesto majonézy

Do šalátu použite namiesto majonézy jogurt. Aj keď použijete odtučnenú tzv. light formu, majonéza má minimálne trojnásobnú energetickú hodnotu, ako biely jogurt (presné kalorické údaje sa môžu líšiť podľa výrobcu). Nemusíte sa tejto náhrady báť. Jogurt má veľmi podobnú konzistenciu a chuť ako majonéza, ale menej kalórií i tuku.

Jogurt biely kalórie

2. Urobte si zdravý mliečny kokteil

Milujete mliečne kokteily? Malý smotanovo-ovocný šejk z rýchleho občerstvenia má až 420 kalórií! Naozaj je to veľa a pri snahe schudnúť je každá ušetrená kalória dobrá. Radšej si urobte svoj vlastný kokteil: zmiešajte šálku polotučného mlieka alebo kefíru so šálkou mrazených nesladených jahôd alebo bobuľového ovocia. Môžete ešte dochutiť lyžičkou kvalitného džúsu. Takto pripravený mliečny kokteil má len okolo 170 kalórií.

mliečny koktail s jahodami

Vedeli ste, že čokoládový mliečny kokteil je podľa prieskumu magazínu Men´s Health najtučnejšou maškrtou na svete. Jedna porcia obsahuje 2 010 kalórií (z toho 68 g tukov a 153 g cukru), čo je to isté ako by ste zjedli niekoľkých desiatok plátkov slaniny alebo 30 čokoládových sušienok.

3. Vynechajte syr

Iba dva tenké plátky syra v sendviči zvýšia jeho kalorickú hodnotu o viac než 200 kalórií. Radšej ho nahraďte porciou zeleniny, ktorú pridáte k chlebíku s kvalitnou šunkou. Pokiaľ milujete objavovanie nových chutí, skúste namiesto syra použiť plátky jablka alebo hrušky.

tvrdý syr kalórie

4. Salsa namiesto dresingu

Keď si objednávate šalát v reštaurácii, žiadajte miesto dresingu salsu alebo podobnú omáčku na zeleninovej báze. Salsa má zeleninový alebo zeleninovo-ovocný základ, takže je to nielen chutná, ale aj ľahká a zdravá alternatíva k smotanovým omáčkam a dresingom. Väčšina šalátov s dresingom v reštauráciách má od 300 do 500 kalórií. Ak použijete namiesto neho zeleninovú salsu, ušetríte nielen kalórie, ale aj niekoľko gramov tuku. Na šalát vám navyše bude stačiť len pol šálky salsy. A to je len 35 kalórií a takmer žiadny tuk.

zeleninova omacka salsa

5. Čistá voda namiesto sladených nápojov

Mnoho ľudí zabúda, že do denného energetického príjmu sa započítavajú aj kalórie prijaté v tekutinách. Mali by ste si teda dávať pozor, čo pijete. Prednosť samozrejme majú nápoje najlepšie s nulovou alebo aspoň čo najnižšou energetickou hodnotou. Obyčajná čistá voda najlepšie zaženie smäd a ušetrí vám teda minimálne 200 kalórií denne. Pre lepšiu chuť môžete pridať do vody šťavu z polovice citróna.

voda s citronom

6. Zatočte s chuťami

Tiež každé popoludnie v práci dostanete chuť na nejakú malú dobrotu? Ok, dáte si malú čokoládu alebo keksík. Ale dokopy to má všetko cez 300 kalórií. Chutiam na sladké, podľa skúsených dietológov, odoláte tak, že si dáte ovocnú žuvačku bez cukru. Na trhu sú aj nové exotické príchute, ako Pina Colada alebo ananás. Takže vám bude pripadať, že si užívate, pričom tomu tak vlastne nie je.

žuvačky Orbitky

7. Urobte si pukance doma

Až nabudúce dostanete chuť na pukance, urobte si doma vlastné. Kúpte si obyčajné pukance bez príchute, hoďte ich do mikrovlnnej rúry a sami si zvoľte príchuť, ktorú máte radi: cesnakové, slané, sladké so škoricou a pod. Aj keď si pukance osladíte, budú mať stále menej kalórií než tie, ktoré si kúpite hotové, napríklad v kine.

domaci popcorn

8. Varte v pare

Investície do poschodového riadu, v ktorom sa varí len v pare sa naozaj oplatí. Tým, že napríklad lososa alebo iné mäso upečiete v rúre alebo vyprážate na panvici, pridáte pokrmu veľa zbytočných kalórií navyše. V neposlednom rade s varením v pare ušetríte aj čas. Môžete pripraviť kompletné jedlo naraz. Do jedného poschodia hodíte prílohu, do ďalšieho mäso a do posledného zeleninu. A hlavne – jedlo si zachová svoju lahodnú chuť i dôležité živiny.

varenie v pare | zeng.hubpages.com

9. Zdravé roztlačené zemiaky

Pučené zemiaky nemusia byť len prílohou k hlavnému jedlu, ale samy môžu byť výborným hlavným jedlom. Aby dostali tie správne výživové hodnoty, nahraďte polovicu porcie zeleninou, ktorá sa dá tiež roztlačiť, napríklad karfiol, kaleráb alebo zeler. Nielen že znížite obsah kalórií, ale tiež pridáte ďalšie živiny. Vzniknutú kašu potom ochuťte namiesto masla a mlieka malým množstvom tahini (špeciálna pasta zo sezamových semienok, vody, cesnaku, citrónovej šťavy a rímskej rasce) alebo nízkotučným bielym jogurtom.

zemiaková kaša

10. Americká káva namiesto latté

Miesto latté si objednajte tzv. americkú kávu (jeden diel pressa a dva diely horúcej vody). Je to klasické presso, ale namiesto mlieka sa do neho pridá voda. Malý šálka takejto kávy má len 10 kalórií, zatiaľ čo latté o tom istom objeme ich má 180! Zabudnite tiež na cukor do kávy. Dva malé vrecúška, ktoré sa ku káve dávajú, obsahujú 30 kalórií.

káva, presso, latté