ako si vybrat dietu

Ako si vybrať správnu diétu

Chudnutie pomocou určitej diéty je dôležité rozhodnutie, preto ho treba starostlivo zvážiť. Ako si vybrať správnu diétu, ktorá je vhodná práve pre vás? Prečítajte si, čo musíte vedieť, než sa pustíte do nejakej diéty.

 hladovka

Ako si vybrať správnu diétu

Skôr než sa rozhodnete držať určitý typ diéty, urobte si prieskum. Prečítajte si všetky dostupné informácie v knihách, časopisoch a na internete. Pozrite si aj rôzne fóra, kde sa ľudia delia o skúsenosti s rôznymi diétami. Všetky diéty majú svoje klady a zápory, ktoré bude potrebné zvážiť. V neposlednom rade sa poraďte so svojim lekárom, najmä ak nie je váš zdravotný stav perfektný a pravidelne užívate akékoľvek lieky!

Vašou úlohou je nájsť diétu, ktorá spĺňa vaše chudnúce ciele a vaše potravinové preferencie (ak ste vegetariánka, proteínová diéta nie je nič pre vás), alebo nájsť diétu, kde si jedlo môžete upraviť podľa svojich chutí bez ovplyvnenia jeho účinnosť.

Pri porovnávaní rôznych diét sa pýtajte na tieto dôležité otázky:

• Existujú nejaké zdravotné riziká tohto diétneho programu?

O nutnosti poradiť sa so svojím lekárom o vašej váhe, o tom koľko (a či vôbec) a ako schudnúť sme písali v článku 10 otázok pre vášho lekára o chudnutí. Ak uvažujete o dodržiavaní diéty, oboznámte o tom svojho lekára a opýtajte sa na jeho názor. Len preto, že kniha o diéte je bestsellerom neznamená, že musí byť vhodná aj pre vás. Váš lekár bude pravdepodobne chcieť vedieť koľko kalórií diéta povoľuje a či je odporúčaná diétna strava dostatočne vyvážená a výživná.

• Musím si kúpiť špeciálne potraviny alebo výživové doplnky?

Zvážte akékoľvek diéty, ktoré sú založené na povinnom užívaní napr. koktailov, tabletiek, alebo akýchkoľvek prípravkov, ktorými je chudnutie podmienené. Nebývajú totiž lacnou záležitosťou. Vo väčšine prípadov je pasca na vaše peňaženky.

• Koľko kalórií má celkový denný príjem?

Príjem 2 000-1 500 kalórií (8 400 KJ – 6 300 KJ) denne je najbezpečnejším chudnutím.
Pod 1 500 kalórií (6 300 KJ) denne – vzniká riziko nedostatku potrebných nutričných hodnôt.
Pod 1 200 kalórií (5 040 KJ) denne – len pod prísnym lekárskym dozorom.

diéta

• Čo budem jesť? Aké potraviny sú povinné alebo obmedzené?

Zdravá strava musí byť pestrá, takže bude obsahovať dostatočné množstvo zeleniny a ovocia, chudé mäso (alebo iné zdroje bielkovín pre vegetariánov), nízkotučné mliečne výrobky a celozrnné potraviny. Majte sa na pozore, ak diéta úplne vylučujte alebo výrazne obmedzuje niektorú z vyššie uvedenej skupiny potravín.

• Musím cvičiť?

Cvičenie je dôležitou súčasťou dlhodobého úspechu chudnutia. To je dôvod, prečo by každá seriózna diéta mala odporúčať pravidelné fyzickú aktivitu.

 posilnovanie, cvicenie, workout