tri tipy na chudnutie

3 najlepšie tipy na chudnutie

Nemáte čas na diétu? Ľudia často hovoria, že ich zaneprázdnenosť a nedostatok času je dôvod, prečo nemôžu schudnúť. Kto má v dnešnej dobe čas čítať desiatky kníh o diétnom poradenstve a hľadať najlepšiu diétu? Prečítajte si 3 najlepšie tipy na chudnutie.

Najlepšie tipy na chudnutie sú rovnaké takmer v každej diéte. Ak dokážete zvládnuť tieto tri základné princípy, budete na najlepšej ceste k úspešnému chudnutiu.

3 najlepšie tipy na chudnutie

1. Pochopiť veľkosť porcie

Ak zvolíte správne potraviny, ale budete si z nich dávať príliš veľké porcie, diétny plán určite nebude fungovať. Častou chybou pri chudnutí je prejedanie sa biopotravín a potravín, ktoré sú považované za zdravé.

diéta

Znalosť primeranej porcie je základná zručnosť pre efektívne chudnutie. Kuracie prsia sú ideálne jedlo pri chudnutí, ale nie, ak ich zjete viac ako potrebujete. Oriešky? Áno, sú zdravé, ale nie ak ich na posedenie zjete celý balíček. Zdravé snacky? Sú lepšie pre vaše telo, ako nezdravé jedlo, ale aj z nich môžete priberať, ak nespoznáte mieru.

Držte sa týchto veľkosti porcií pri plánovaní vašich jedál:
• 1 porcia obilnín = vaša päsť
• 1 porcia škrob (ryža, cestoviny, zemiaky) = vaša päsť
• 1 porcia syra = váš malíček
• 1 porcia ovocia alebo zeleniny = vaša dlaň
• 1 porcia margarínu alebo masla = váš malíček
• 1 porcia mäsa, rýb, hydiny = vaša dlaň

2. Počítať kalórie

Niektoré diéty môžu tvrdiť, že počítanie kalórií nie je nutné. Ale faktom je, že keď znížite príjem kalórií, tak chudnete. Takmer každý diéta je založená na rôznom spôsobe znižovaní príjmu kalórií, ktorým sa dosahuje úbytok hmotnosti.

kalórie koláčik donut

Počítanie kalórií je časovo náročné, ale už existujú rôzne aplikácie aj do mobilného telefónu, ktoré kalórie spočítajú za vás. Ak znížite svoj denný príjem o 400 kalórií denne, tak zdravo schudnete 0,5 kg za týždeň.

3. Viac sa pohybovať

Znie to ako samozrejmosť, nie? Ale nemusí to nutne znamenať, že budete musieť začať chodiť do fitnesscentra. Pre väčšinu ľudí stačí, ak sa začnú behom celého dňa len viacej hýbať.
NEAT (Non-Exercise Activity Thermogenesis) je anglický výraz pre bežný každodenný pohyb, ktorý nie je cvičením. Či už cvičíte alebo nie, uistite sa, že vaša NEAT je maximalizovaná každý deň. Zvážte niektoré z týchto aktivít. Kalórie spálené pre jednotlivú činnosti sú malé, ale ak sa hýbete každú hodinu, bude váš NEAT na konci dňa významný.

• Vešanie bielizne = 26 kalórií/15 minút
• Upratovanie = 78 kalórií/15 min
• Hra/behanie s deťmi = 40 kalórií/15 min
• Chôdza s ľahkým nákladom (napr. 5 kg nákup) = 56 kalórií/15 minút

vesanie bielizne domace prace

Vďaka dodržiavaniu týchto troch základných tipov pri redukcii vašej váhy je úspešnosť schudnutia zaručená. Samozrejme, sú niektoré prípady, kedy napríklad nepriaznivý zdravotný stav, môže chudnutie komplikovať. Ale pre väčšinu ľudí, sa chudnutie scvrkáva na jednoduchú rovnicou: menej jesť a viac sa hýbať.